Odkrywcy Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego

Odkrywcy Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego

Dzisiaj trochę nietypowy wpis bo zamiast konkretnego miejsca proponujemy Wam sposób na odwiedzenie różnych miejsc.

Najpierw parę słów wstępu. Na terenie Małopolski mamy nie tylko 6 parków narodowych (pewnie mniej lub bardziej wszystkim znanych) ale także 11 parków krajobrazowych utworzonych w celu chronienia unikalnych walorów krajobrazowych na tych terenach.

W najbliższej okolicy Krakowa znajdziecie:

O większości z nich mogliście już przeczytać na naszym blogu nawet o tym nie wiedząc. W tym wpisie chcieliśmy raczej polecić Wam pewne wydawnictwo Zespołu Parków Krajobrazowych Małopolski, czyli jednostki, która zarządza tymi terenami, dotyczące jak można spędzić czas na terenie tych parków.

Zespół Parków Krajobrazowych opracował i wydał zestaw spacerowników po parkach (każdy park krajobrazowy ma swój spacerownik). Spacerowniki przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci, młodzieży i rodzin z dziećmi. Znajdziecie w nich informacje na temat samego parku krajobrazowego jak i szereg zadań do wykonania poszerzających wiedzę o tym obszarze a także prostu o przyrodzie. Gdy pierwszy spacerownik wpadł w nasze ręce byliśmy nim zachwyceni bo naprawdę jest fajnie i ciekawie opracowany. Dodatkowo po wypełnieniu całego spacerownika i zrealizowaniu wszystkich zadań można uzyskać odznakę Odkrywcy danego parku krajobrazowego. Same spacerowniki można uzyskać albo w krakowskiej siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych albo w wybranych punktach na terenach samych parków. Wszelkie niezbędne informacje, oraz same spacerowniki w wersji pdf do wydrukowania, znajdziecie bezpośrednio na stronie Zespołu Parków Krajobrazowych. 

Idzie wiosna więc może warto przystąpić do tej zabawy i razem z dzieciakami, nieźle się bawiąc i odkrywając nowe miejsca, zdobywać kolejne odznaki Odkrywców.

Spacerownik Bielańsko-Tyniecki

 

Przykładowy spacerownik.

Źródło: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. 

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *