DOLINA BOLECHOWICKA

DOLINA BOLECHOWICKA

Jedna z ujmujących Dolinek Podkrakowskich. Pomysł na krótki, niedzielny spacer zakończony piknikiem na widokowej polanie.

Dolina Bolechowicka jest jedną z tzw. Dolinek Podkrakowskich. Południowa część objęta jest ochroną w formie rezerwatu „Wąwóz Bolechowicki”. Dolinka nie należy może do najdłuższych (ok. 1,5 km w jedną stronę) ale zdecydowanie jest bardzo widokowa i ma swój klimat.  Wejściem jest ok. 30 metrowej wysokości Brama Bolechowicka, za którą otwiera się duża przestrzeń otoczona wapiennymi skałkami (po prawej stronie od wejścia Filar Abazego, po lewej Filar Pokutników i Zamarła Turnia). W słoneczny dzień spotkacie tu całą masę wspinaczy. Przed Bramą duże krasowe źródło.

Idąc w górę Doliny (żółty szlak turystyczny), wzdłuż potoku Bolechówka, dotrzemy do drugiej części, zalesionej i węższej, ale też mającej swój urok. Taki klimat dzikiego, zarośniętego wąwozu  Znajdziemy tam nawet niewielki, dwuspadowy wodospad.

Jeśli ktoś jest miłośnikiem widoków to warto żeby podszedł trochę wyżej, do miejsca gdzie otwiera się las i prowadzi leśna droga w kierunku Karniowic. Po przejściu jakiś 100-200 metrów otwiera się panorama na okolice.

Przy wejściu do Doliny wiata ze stołem i ławkami zachęca do niewielkiego pikniku.

Jak zaplanować spacer? Najkrótsza wersja to przejście i powrót tą samą drogą (żółty szlak turystyczny). Ewentualnie, aby zrobić pętle, można w górnej części Doliny wejść na czerwony szlak rowerowy, kierować się nim na wschód i zejść najpierw ulicą Sportową a potem Górską do Bolechowic (po drodze miniemy punkt widokowy z wiatami). Najdłuższa wersja to przejście do Doliny Kobylańskiej (na górze Doliny kierujemy się tym razem na zachód czerwonym szlakiem rowerowym, a po dojściu do Doliny Kobylańskiej wracamy żółtym szlakiem do Bolechowic).

INFO DLA DZIECIATYCH: Dolina nie powinna stanowić problemu dla człapiących dzieci ale jej przejście z wózkiem może okazać się już nie lada wyzwaniem. Ewentualnie można nastawić się po prostu na piknik w pierwszej części Doliny, na dość rozległej polanie przed Bramą Bolechowicką.

JAK SIĘ DOSTAĆ: dojazd samochodem z centrum Krakowa zajmuje około 20-30 minut. Niestety przy samym wejściu do Doliny nie ma żadnego parkingu i samochód najlepiej zostawić w centrum Bolechowic (poniżej na mapie zaznaczyliśmy parkingi). Do Bolechowic można dojechać także podmiejskim autobusem (linie 248 i 268) z Bronowic Małych.

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *