Rezerwat przyrody Pazurek i Januszkowa Góra

Rezerwat przyrody Pazurek i Januszkowa Góra

Tym razem zapraszamy Was na 5 km pętle po rezerwacie Pazurek. Na trasie m.in. skalne miasto, zróżnicowany las i miejsce na piknik.

Rezerwat Pazurek położony jest na północ od Olkusza. Teren ten został objęty ochroną w 2008 roku ze względu na stanowiska chronionych roślin a także skupiska wapiennych ostańców. Najciekawsze z nich to Zubowe Skały tworzące skalne miasto, które przynajmniej nas, bardzo pozytywnie zaskoczyło. Nastawialiśmy się raczej na zwykły spacer po lesie a tu po drodze dość okazała, wapienna niespodzianka.

Przez teren rezerwatu poprowadzona jest ścieżka dydaktyczna oznaczona czerwonymi znakami i robiąca ok. 5 km pętle. Na tablicach informacyjnych można przeczytać, że pokonanie całej trasy zajmuje ok. 4.30 godziny, czego zupełnie nie rozumiem, bo nam, nieśpiesznym krokiem, z dłuuuuuugim postojem, całość zajęła około 2 godzin. Trasa nie jest wymagająca więc nie napotkacie większych trudności z którymi przez kolejne 2.30 godziny trzeba sobie poradzić no chyba, że zrobicie naprawdę dłuuuuugi postój w połowie pętli, gdyż można tam znaleźć przygotowane wiaty ze stolikami i ławkami do piknikowania.

Na ścieżkę łatwo dojść z parkingu leśnego położonego przy drodze Olkusz-Wolbrom. Z parkingu do pętli poprowadzi nas bezpośrednio niebieski szlak łącznikowy. Wszystko jest naprawdę bardzo dobrze oznaczone i przygotowane.

Jeśli sama 5 km pętla po rezerwacie to dla Was za mało, bardzo blisko od Pazurka znajduje się Januszkowa Góra (niestety nie udało nam się do niej dotrzeć z powodu wielkiego głodu) oraz zamek Rabsztyn.

EDIT: po jakimś czasie udało nam się dotrzeć do Januszkowej Góry i powiem Wam, że zdecydowanie warto. Do szlaku łatwo dojechać samochodem a samo podejście pod Górę nie jest zbyt wymagające. Na szczycie czeka na nas skałkowa sceneria robiąca wrażenie podobne jak skalne miasto w rezerwacie Pazurek.

Do Januszkowej Góry można dojść od północy zielonym szlakiem turystycznym z rezerwatu Pazurek albo od południa niebieskim szlakiem z niewielkiego parkingu przy wejściu na szlak.

INFO DLA DZIECIATYCH: ścieżka dydaktyczna poprowadzona jest po prostu lasem więc wózkiem myślę, że mogłoby małe bąki trochę wytrząść (szczególnie przez skaliste kawałki trasy). Dla trochę większych, już samodzielnych, piechurów myślę, że trasa jest super. Nie ma strasznych podejść czy innych utrudnień na szlaku.

DLA PSIARZY: proponowana wycieczka jest na terenie rezerwatu więc spacer z psem odpada.

JAK DOJECHAĆ: podróż samochodem z Krakowa zajmuje około godziny. Przy drodze Wolbrom-Olkusz znajduje się spory, bezpłatny parking z którego prowadzi szlak łącznikowy do pętli na terenie rezerwatu. Parking zaznaczyliśmy na mapie poniżej. Co do dojazdu komunikacją miejską to może być problem. Rezerwat jest położony w środku większego kompleksu leśnego więc ciężko dojechać tam busem. W teorii ze stacji Jaroszowiec prowadzi do pętli drugi niebieski szlak łącznikowy ale z Krakowa trwające od 2 do 5 godzin są raczej mało zachęcające.

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *