WZGÓRZA TYNIECKIE

WZGÓRZA TYNIECKIE

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu to miejsce, którego chyba nie trzeba przedstawiać żadnemu mieszkańcowi Krakowa (zresztą administracyjnie to dalej Kraków). Tym razem zachęcamy Was jednak do wejścia w las 🙂 i zrobienia około 9 kilometrowej pętli dookoła Opactwa po siedmiu Wzgórzach Tynieckich.

Przez całą trasę prowadzić nas będzie zielony szlak turystyczny, robiący pętle wokół Tyńca. Zaczynając pod Opactwem proponujemy kierować się południe, wzdłuż wałów przy Wiśle. Następnie wspinamy się na pierwsze z kilku do pokonania na trasie wzniesień – Grodzisko (280 m n.p.m.). Na szczycie ślady grodziska z okresu kultury łużyckiej. Na prawo od szlaku, na południowo-zachodnim stoku, nieczynny kamieniołom. Co ciekawe, Grodzisko, wraz ze Skałkami Piekarskimi położonymi po drugiej stronie Wisły tworzy pozorny przełom Wisły zwany Bramą Tyniecką. 

Z Grodziska schodzimy w kierunku wschodnim, następnie przechodzimy przez kawałek zabudowań i docieramy do znacznie większego kompleksu leśnego i szlaku idącego przez wzniesienia Guminek, Kozobicę, Ostrą Górę aż do rezerwatu Skołczanka (murawy kserotermiczne, roślinność stepowa). Szlak w tej części jest naprawdę przyjemny (szczególnie jesienią!!!). Gęsty i ładny las pozwala zapomnieć, że znajdujemy się zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum Krakowa.

Z rezerwatu wychodzi się już do Tyńca, po drodze zahaczając jeszcze o Uroczysko Wielkanoc z punktem widokowym na Wisłę i Opactwo.

INFO DLA DZIECIATYCH: przejechać trasę wózkiem nie da rady, ale trochę już bardziej wprawione nogi młodego turysty powinny dać radę przejść cały szlak (8-9 km). Trudnością może być jedynie dość strome podejście pod Grodzisko.

INFO DLA PSIARZY: pętla przechodzi przez rezerwat przyrody Skołczanka, więc psiaki odpadają.

JAK SIĘ DOSTAĆ: z centrum Krakowa do Tyńca samochodem dojedziemy w około pół godziny. Zaparkować można na parkingu przy samej Wiśle, na końcu ulicy Benedyktyńskiej. Do Tyńca dojeżdża podmiejska linia autobusowa: 112 (przystanek Tyniec).

Raz na jakiś czas uruchomiony zostaje prom między Piekarami a Tyńcem. Czasem finansuje go gmina, czasem jest prywatny. Ciężko się zorientować kiedy co i jak 🙂 Jeśli chcecie się dowiedzieć jak jest teraz najlepiej szukać informacji w urzędzie gminy Liszki: http://liszki.pl/

Wyśrodkuj mapę


2 thoughts on “WZGÓRZA TYNIECKIE”

  • Po co ten dlugi opis trasy skoro można dodac mape? Dalej nic nie wiem z tego opisu i zwroty typu”kierowac na południe” sa trochę mało konkretne,

    • Na chwilę obecną staramy się nawiązać współpracę z jakimś wydawnictwem kartograficznym aby móc legalnie publikować czyjeś mapy. Trasa też nie jest powymyślana dodatkowo ale po prostu prowadzi zielonym szlakiem turystycznym, no i nie wyobrażam sobie wychodzenie gdziekolwiek bez własne mapy w ręku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *