Lubomir

Lubomir

Lubomir to jeden ze szczytów Beskidu Wyspowego położony w paśmie Lubomira i Łysiny. Jakiś czas temu zapraszaliśmy Was już na wycieczkę w to pasmo ale od strony schroniska PTTK Kudłacze. W dzisiejszym wpisie skupimy się na podejściu na sam Lubomir, z pominięciem obleganych Kudłaczy.

Sam Lubomir ma 903 m n.p.m. Szczyt jest całkowicie zalesiony ale jeśli zdecydujecie się na podejście od proponowanej przez nas strony widoki, i to nie byle jakie, będą po drodzę. To co jest wyjątkowe w tym szczycie to położone na nim Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza, w którym regularnie organizowane są pokazy nieba. Po więcej informacji na ten temat zajrzyjcie bezpośrednio na stronę obserwatorium.

Wracając do samego szlaku proponujemy Wam podejście od strony Przełęczy Jaworzyce. Podejście na sam szczyt od parkingu zajmuje ok. godziny (w dół ok. 30-40 min), nie jest bardzo stromę więc nadaje się też na wycieczkę z dziećmi. Początkowo szlak (czerwony) prowadzi przez zabudowania Parylówki ale jest o tyle ciekawy, że otwiera się całkiem ładna panorama na inne szczyty Beskidu Wyspowego. Dopiero ponad wsią wchodzimy w las i tutaj widoków już nie będzie.

Po dojściu na szczyt możecie dowolnie wydłużyć sobie wycieczkę i dojść do Łysiny (ok. 20 minut) lub aż do schroniska PTTK na Kudłaczach (od Lubomira jakaś godzina). Więcej o samych Kudłaczach możecie przeczytać tutaj.

INFO DLA DZIECIATYCH: trasa nie jest zbyt wymagająca ale jak to w lesie z wózkiem nie da rady. Spokojnie jednak możecie wybrać się tutaj z kilkulatkiem. Podejście nie jest bardzo stromę, po drodze jest też gdzie przysiąść i odpocząć.

INFO DLA PSIARZY: trasy nie prowadzą przez żaden rezerwat więc można wybrać się z psem pamiętajcie jednak, że w każdym lesie pies nie powinien być puszczany luzem.

JAK DOJECHAĆ: dojazd własnym autem z centrum Krakowa do przełęczy Jaworzyce zajmuje trochę ponad godzinę. Na miejscu znajdziecie bezpłatny parking na kilka aut (przy drewnianej wiacie). Obawiam się, że dojazd do Pasma Lubomira i Łysiny od tej strony komunikacją zbiorową jest niemożliwy. Zawsze możecie wybrać opcje podchodzenia z Pcimia gdzie spokojnie dojedziecie licznymi busami z Krakowa.

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *