Leskowiec

Leskowiec

Tym razem zapraszamy Was na całodzienną wycieczkę do Beskidu Małego. Poruszać będziemy się w obrebię Pasma Łamanej Skały.

Na sam Leskowiec, mierzący 922 m n.p.m. możemy dojść wieloma szlakami, tak naprawdę z każdego kierunku. Chcieliśmy Wam zaproponować dość krótkie, ale zdecydowanie atrakcyjne podejście, od południowej strony, wraz ze zdobyciem Gronia Jana Pawła II i szarlotką w Schronisku PTTK Leskowiec (położonym na polanie Bargłowej, na południowym stoku Gronia). Dlaczego akurat ta trasa? Łatwo zrobić pętle, trasa ma trochę ponad 8 km więc spokojnie pokonacie ją też z trochę większym dzieckiem, grzbietem idziemy wśród przepięknych starych buków a na samym szczycie Leskowca rozciąga się widokowa polana z której możecie podziwiać Beskid Żywiecki i Beskid Makowski. Zresztą spod schroniska też nie byle jakie widoki :). Poniżej pełny przebieg trasy:


Startując z Targoszowa pierwotnie idziemy szlakiem ścieżek dydaktycznych (czerwony szlak skałek i zielony szlak buków) a po wejściu na grań już normalnym, turystycznym szlakiem czerwonym. Na zejście proponujemy szlak żółty. Jak widzicie na mapie powyżej do pętli brakuję niewielkiego kawałka między Targoszowem a jego przysiółkiem ale to dosłownie 10 minutowy spacer wzdłuż drogi, tak aby wrócić na parking.

Atrakcją na szlaku jest na pewno Schronisko PTTK Leskowiec w którym spokojnie zjecie obiad, czy szarlotkę z kawą. Będąc na szczycie Gronia możecie też odwiedzić górskie sanktuarium p.w. Matko Bożej Królowej Gór.

Jedna uwaga na koniec. Beskid Mały leży już kawałek od Krakowa, dlatego dojazd tutaj nie będzie taki szybki. Warto więc zaplanować sobie cały dzień na opisywaną wycieczkę.

INFO DLA DZIECIATYCH: trasa nie jest zbyt wymagająca, miejscami średnio stroma. Jak to w lesie z wózkiem nie da rady. Spokojnie jednak możecie wybrać się tutaj z kilkulatkiem.

INFO DLA PSIARZY: trasa nie prowadzi przez żaden rezerwat więc można wybrać się z psem. Pamiętajcie jednak, że w każdym lesie pies nie powinien być puszczany luzem.

JAK DOJECHAĆ: dojazd własnym autem z centrum Krakowa do Targoszowa zajmię ok 1 godz 30 min – 1 godz 50 min. Na miejscu znajdziecie bezpłatny parking który oznaczyliśmy na mapie poniżej. Z dojazdem komunikacją publiczną będzie ciężko bo Targoszów to niewielka miejscowość.

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *