Dolina rzeki Sztoły

Dolina rzeki Sztoły

Ciężko znaleźć podobne krajobrazy gdzie indziej obok Krakowa. Ścieżka wzdłuż rzeki Sztoły obfituje w wysokie piaszczyste brzegi nad mocno meandrującą rzeką, zalew o wyjątkowym kolorze, piękny las i dość mocno piaszczyste fragmenty. Na pewno jest tu wyjątkowo. Co też dość ważne Sztoła zasialana jest w dużej mierze przez rzekę Babę, która najprawdopodobniej niedługo zaniknie w wyniku likwidacj kopalni Olkusz-Pomorzany (w związku z istnieniem tej kopalni Sztoła ma tak niezwykły kolor). Wtedy też najpewniej zaniknie sama Sztoła. Jeśli więc chcecie zobaczyć ten wyjątkowy krajobraz warto się pośpieszyć.

Szlak Sztoły tworzy około 12 kilometrową pętle oznaczoną czerownym znakiem ścieżki dydaktycznej. Trasę możecie dowolnie modyfikować. Można zrobić tylko pętlę północną lub tylko południową (krótszą z wykorzystaniem łączników/dłuższą) albo też połączyć całość ze szlakiem Diablej Góry (niebieskie oznaczenie). Zerknijcie na jedno ze zdjęć z tablicą informacyjną, na którym szczegółowo rozrysowano wszystkie szlaki w okolicy.

Dogodny start do wędrówki to dość obszerny, leśny parking przy ulicy Mostowej w Bukownie. My naszą wędrówkę zaczęliśmy właśnie tam i skierowaliśmy się na południowy-wschód. Ten fragment trasy obfituje właśnie w wysokie piaszczyste skarpy, a jedna z nich jest tuż przy samym parkingu.

Po niespełna 1,5 km marszu dotarliśmy do zalewu „Leśny Dwór” o nieziemskim kolorze. Spokojnie możecie zaplanować sobie piknik w tej okolicy. Jest sporo ławek nad samym brzegiem, jak i też spora zadaszona wiatka.

Zdecydowaliśmy się na dalszą wędrówkę w tym samym kierunku, aż do Podpolis, a tam zielonym łącznikiem skróciliśmy sobie południową pętle. Szlak na tym fragmencie też był ciekawy, ale już nie w takim bliskim sąsiedztwie rzeki, więc tak naprawdę był spacerem przez las. Osobiście teraz chyba zdecydowalibyśmy się na krótką pętlę z parkingu do zalewu, a następnie na drugą małą pętle, na północny-zachód od parkingu. Według mapy tam szlak przebiega bliżej rzeki więc podejrzewamy, że widoki byłyby ciekawsze.

Szlak w dużej mierze jest mocno piaszczysty, więc warto być na to przygotowanym.

AKTUALIZACJA: niestety rzeka Sztoła już znikła 🙁 Jeśli chcecie możecie oczywiście pospacerować po opisanych szlakach, gdyż jest to naprawdę ładny kawałek lasu, ale przyznaję, że główną atrakcją tej okolicy była wijąca się Sztoła ze swoim niesamowitym kolorem i piaszczystym dnem.

INFO DLA DZIECIATYCH: na szlaku jest bardzo dużo piasku. Z wózkiem będzie mordęga. Za to spacer już z bardziej podrośniętą latoroślą jak najbardziej do zrealizowania. Teren w większości jest płaski lub z niewielkimi pagórkami, można dowolnie modyfikować długość trasy i pobawić się w piachu nad zalewem.

INFO DLA PSIARZY: ścieżki nie przechodzą przez żaden rezerwat więc można spacerować tu z psem. Pamiętajcie jednak, że w lasach psy powinny być prowadzone na smyczy.

JAK DOJECHAĆ: dojazd własnym autem z centrum Krakowa zajmuje około godziny. Poniżej, na mapie znajdziecie zaznaczony, całkiem spory, bezpłatny parking. Dojazd komunikacją zbiorową też jest możliwy. Najlepiej z krakowskiego dworca złapać busa do Olkusza, a następnie z dworca olkuskiego busa do Bukowna. Wejście na szlak znajduje się około kilometra od dworca PKP w Bukownie. Dojazd z pociągiem zahacza o Katowice, więc raczej odradzamy.

Wyśrodkuj mapę


3 thoughts on “Dolina rzeki Sztoły”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *