Zamek Tenczyn, Puszcza Dulowska i Staw Wroński

Zamek Tenczyn, Puszcza Dulowska i Staw Wroński

Pełna atrakcji okolica Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Będzie coś i dla miłośników zamków jak i dla przyrodolubnych.

No to po kolei bo atrakcji w dzisiejszym wpisie jest do sporo 🙂

W okolicy przede wszystkim wart zobaczenia jest Zamek Tenczyn w Rudnie. Jest to jeden z wielu zamków zaliczanych do Jurajskich Orlich Gniazd. Pierwszy, drewniany, zamek na tym terenie powstał ok. XIV w. Nazwa „Tenczyn” pochodzi od urzędującego tu niegdyś rodu Tenczyńskich. Niegdyś olbrzymi i bogaty, zdobiony renesansowymi attykami, gzymsami, krużgankami, z rozległymi ogrodami i winnicami otaczającymi zamek. Po potopie szwedzkim częściowo zniszczony ale odbudowany. Popadał w ruinę od XVIII w. gdy duża część zamku spłonęła w wyniku uderzenia pioruna. W 2009 roku całkowicie zamknięty dla zwiedzających ze względu na zły stan techniczny. Obecnie odrestaurowywany przez stowarzyszenie „Ratujmy Tenczyn” i częściowo udostępniany dla turystów (prace wciąż trwają). Zamek zwiedzać można w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 18.00, a w wakacje także w ciągu tygodnia. Co ważne, o każdej pełnej godzinie można bezpłatnie dołączyć do grupy oprowadzanej przez przewodnika.

Zainteresowanych odbudową zamku, rekonstrukcjami i większą ilością informacji zapraszamy na stronę Stowarzyszenia „Ratujmy Tenczyn”:http://www.ratujtenczyn.org.pl/

Na Zamku odbywa się dużo imprez rycerskich. Aby sprawdzić kiedy coś się dzieje najlepiej wejść na facebookowy profil Zamku.

Na wschód i na zachód od Zamku rozciąga się Puszcza Dulowska, będąca pozostałością prastarej puszczy, która kiedyś zajmowała obszar między Krakowem a rzeką Przemszą. Jest to naprawdę rozległy obszar leśny, ze sporą liczbą szlaków pieszych a szczególnie rowerowych. Na terenie Puszczy możemy spotkań jelenie, sarny, dziki a nawet łosie. Zdecydowanie zachęcamy do spacerów także tutaj.

No i już ostatnia atrakcja w okolicy i w dzisiejszym wpise. Między Zamkiem a Tenczynkiem położony jest Staw Wroński. Jest to niewielki akwen wodny, odnowiony w ostatnich latach (porobiono między innymi pomosty, siedziska, ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną). Będąc w okolicy zdecydowanie warto zatrzymać się tu na odpoczynek i pospacerować dookoła stawu. 

INFO DLA DZIECIATYCH: wycieczka pełna atrakcji również dla najmłodszych. Samo zwiedzanie Zamku z wózkiem może być trochę jednak uciążliwe. Pod wózek przede wszystkim słabo nadaje się podejście do Zamku od wschodu, z bezpłatnego parkingu. Jest tu dość stromo i terenowo. Natomiast sama Puszcza Dulowska i Staw Wroński jak najbardziej nadaje się na wózkowe spacery.

JAK DOJECHAĆ: dojazd własnym autem z centrum Krakowa zajmuje około 30-40 mint. Przy Zamku możecie zaparkować albo od wschodu (zaznaczone poniżej) na bezpłatnym parkingu z którego prowadzi dość strome podejście, albo od zachodu gdzie już dojdziecie po wmiarę płaskiej drodze ale parking jest płatny. Niestety nie udało nam się znaleźć żadnego sensownego połączenia komunikacją miejską do Tenczynka czy okolicy. Jeśli wiecie coś na ten temat dajcie znać zaktualizujemy wpis.

Wyśrodkuj mapę


4 thoughts on “Zamek Tenczyn, Puszcza Dulowska i Staw Wroński”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *