Koskowa Góra

Koskowa Góra

Dziś niepozorny szlak w Beskidzie Makowskim, z licznymi widokowymi polankami.

Przyznajcie sami, słyszeliście wcześniej o Koskowej Górze? 🙂 Jest to najwyższy szczyt pasma o tej samej nazwie i wznosi się na wysokość 867 m n.p.m. Może nie jest to jakaś wybitna wysokość, ale miejsce naprawdę widokowe. Żeby było jeszcze dziwniej, na sam szczyt, w teorii, można dojechać autem, do miejscowości Koskowa ale zachęcamy Was do wybrania opcji pieszej. Naprawdę warto.

Naszą wycieczkę zaczniemy w niewielkiej miejscowości na południe od szczytu – Jabconiowa. Niestety nie ma tu jakiegoś większego parkingu więc trzeba się gdzieś „przykleić”. Stamtąd wyruszamy w górę, najpierw dość stromą i kamienistą drogą (ale już nad wsią przepiękny widok) a potem wchodzimy w las, co jakiś czas natrafiając na widokową polanę. Właśnie to w tym szlaku jest świetne, że naprawdę jest dużo widoczków, na różne strony. Często spacerując po Beskidach, tych widoków nie ma, bo cały szlak i szczyt są porośnięte lasem. Tutaj polany zachęcają i do oglądania widoków i do piknikowania.

Po dojściu na grzbiet (niebieskim szlakiem turystycznym) dojdziemy do miejscowości Koskowa i otworzy się przed nami widok na beskidzkie pasma na północ od Koskowej Góry. W sumie w każdą stronę w którą się nie obrócimy będą panoramy. Jeśli chcecie możecie podejść grzbietem, żółtym szlakiem, w kierunku nadajnika, tam będą jeszcze lepsze widoki, w kierunku południowym i zachodnim.

Sam szczyt Koskowej Góry leży poza szlakami ale łatwo do niego dojść, polną drogą, kierując się mniej więcej spod nadajnika na południe.

Cała trasa, którą znajdziecie poniżej, ma jakieś 10 km (łącznie w dwie strony) i jest naprawdę bardzo urozmaicona.

Co do nawigacji w terenie, to polecamy (nie tylko na tej wycieczce ale wszędzie) mapę online mapy.cz i aplkację pod tą samą nazwą. GPS łapie i po szlakach, i po ścieżkach plus można sobie ściągnąć wybrane części Polski i mieć mapy również offline. Korzystanie z aplikacji jest darmowe.

INFO DLA DZIECIATYCH: trasa jest średnio wymagająca. Na samym początku, nieprzyjemne, strome, kamieniste podejście. Jak to w lesie z wózkiem nie da rady. Jeśli Wasze kilkuletnie dziecko lubi chodzić po górach to zdecydowanie powinno dać sobie radę i tutaj.

INFO DLA PSIARZY: trasa nie prowadzi przez żaden rezerwat więc można wybrać się z psem. Pamiętajcie jednak, że w każdym lesie pies nie powinien być puszczany luzem.

JAK DOJECHAĆ: dojazd własnym autem z centrum Krakowa zajmuje ok godziny. Problem jest parkowanie na miejscu, gdyż nie ma żadnego przeznaczonego na to terenu. Trzeba się gdzieś autem „przytulić”. jeśli chcielibyście dojechać tu komunikacją publiczną szukajcie busów na trasie Skomielna Czarna – Wieprzec.

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *