Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn jest jednym z Orlich Gniazd czyli zamkiem wybudowanym w ramach średniowiecznego systemu zamków, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, strzegących granicy Królestwa Polskiego. Wybudowany na Wzgórzu Rabsztyńskim. Jego nazwa pochodzi od niemieckiego słowa Rabenstein oznaczjącego kruczą skałę.
Co do historii samego Zamku, nie zostało jednoznacznie określone kiedy został wybudowany. Już w XIII wieku na pewno, jakiś rodzaj warowni, był w tym miejscu, a w XIV wieku była to warownia murowana. Pierwszymi właścicielami byli Toporczycy a następnie Zamek przechodził z rąk do rąk (jako właścicieli wymienia się m.in. Leliwitów, ród Tenczyńskich, Bonerów, Firlejów). Został zniszczony podczas potopu szwedzkiego w 1657 roku. Zamek próbowano odbudować ale nigdy nie udało się tego zrobić całkowicie. Był użytkowany jeszcze w XVIII wieku ale potem został opuszczony. Obecnie właścicielem jest Urząd Miasta i Gminy Olkusz.
W 2021 roku zakończono częściową rekonstrukcje Zamku i udostępniono go turystom. Obecnie możecie go zwiedzać na kilka różnych sposóbów. Można samemu po nim spacerować, wybrać się na zwiedzanie razem z przewodnikiem lub też dodatkowo wykupić audioguidea. Dodkładne informacje o godzinach udostępniania i cenie biletów znajdziecie tutaj. Na wiosnę 2023 roku bilet normalny kosztuje 15zł/20zł (wtorek-piątek/weekendy) a ulgowy 10zł/14zł. Warto pamiętać, że w sezonie zimowym Zamek jest zamknięty.
Na chwilę obecną turystom udostępniane są: dziedziniec, zamkowe piwnice, zielone tarasy, wieża i taras widokowy (przepiękne widoki na okolice Olkusza). Dla nas najładniejszy i najbardziej fotogeniczny element to most prowadzący do Zamku.
W Zamku organizowane są także turnieje rycerskie, Juromania, warsztaty malowania zamków, wieczorne zwiedzania. Aktualnych informacji o tego typu wydarzeniach na pewno najlepiej szukać bezpośrednio na Zamkowym Facebooku. Jeszcze w zeszłym roku funkcjonowała tutaj całkiem przyjemna kawiarnia ale były jakieś zawirowania z nią związane i nie jestem pewna jak jest obecnie.
Oprócz Zamku w okolicy znajdziecie też Chatę Kocjana z 1862 roku (wstęp bezpłatny przy zakupie biletu na Zamek) czyli rodzinny dom Antoniego Kocjana, konstruktora szybowcowego i szefa wywiadu lotniczego AK.
Dla młodszych turystów dodatkowa atrakcja. Tuż pod Zamkiem znajduje się Park Linowy Srebrny Gaj.
Jeśli zwiedzanie Zamku to dla Was za mało w okolicy Olkusza znajdziecie dużo miejsc do których można się udać na taką bardziej przyrodniczą wycieczkę. Poniżej podrzucamy kilka pomysłów:
- Rezerwat Pazurek i Januszkowa Góry
- Skały w Jaroszowcu
- Pustynia Błędowska
- Lasy Błędowskie
- Dolina rzeki Sztoły (niestety tu zostaje sam ładny las bo rzeka w wyniku zaprzestania prac górniczych znikła)
Jeśli korzystacie z naszych pomysłów, odkryliście dzięki nam kilka nowych miejsc, doceniacie naszą pracę i wysiłek to… możecie powstawić nam kawę. Nie chcemy wprowadzać na bloga żadnych reklam a co roku z własnej kieszeni ogarniamy koszty serwera, domeny, poświecamy swój czas na wyszukiwanie nowych miejsc i tworzenie wpisów. Gdybyście mieli ochotę nas trochę w tym wesprzeć będzie nam bardzo miło 🙂
INFO DLA DZIECIATYCH: Zamek na pewno będzie dużą atrakcją dla małych turystów. Dzieci poniżej 3 roku życia mają bezpłatne bilety. Tuż obok Zamku znajduje się park linowy.
INFO DLA PSIARZY: istnieje możliwość wejścia na teren Zamku z psem ale ten musi być przez cały czas na smyczy a na Zamku Górnym również w kagańcu. Na sam Zamek Górny, w którym znajduje się wieża widokowo, wiodą strome schody które mogą być dla niektórych psów sporym wyzwaniem (plus ich powierzchnia może zranić psie łapy).
JAK DOJECHAĆ: dojazd własnym autem z centrum Krakowa zajmuje ok. 1 godziny. Przy Zamku możemy zaparkować na płatnym lub bezpłatnym parkingu (zaznaczone poniżej na mapie). Dojazd komunikacją zbiorową też jest możliwy ale trzeba najpierw podjechać busem do Olkusza a potem z dworca PKS łapać kolejnego busa w kierunku Podlesia (przystanek Rabsztyn, linia BP).