Lasy Błędowskie

Lasy Błędowskie

Jeśli okolice Błędowa kojarzą Wam się tylko z Pustynią Błędowską to zdecydowanie pora to zmienić.

O pustyni Błędowskiej na pewno każdy z Was słyszał choć jeden raz. Jakiś czas temu prezentowaliśmy ją również na naszym blogu (jeśli jesteście zainteresowani zajrzyjcie tutaj). Okolice Błędowa oferują jednak także zupełnie odmienną od pustyni atrakcje a mianowicie Lasy Błędowskie położone w Dolinie Białej Przemszy. Wycieczkę do Lasów Błędowskich możecie jak najbardziej połączyć ze zwiedzaniem samej Pustyni Błędowskiej, szczególnie, że proponowana przez nas ścieżka dydaktyczna przechodzi i przez to i przez to.

Zalesiona część Doliny Białej Przemszy oferuje nam spacer po gęstych lasach, terenach podmokłych, często w bezpośrednim sąsiedztwie wijącej się rzeki. Biała Przemsza niegdyś bardzo zanieczyszczona, teraz odzyskuje urok i dzikość. Podobno w XIX w. była znaczenie większa i pływały nawet po niej niewielkie statki, w co obecnie trochę trudno uwierzyć.

Aby poznać ten teren proponujemy Wam wycieczkę ścieżką dydaktyczną „Dolina Białej Przemszy”. Cała trasa, nie robiąca pętli, liczy około 15 kilometrów, ale możecie też przejść tylko jakiś jej fragment. Oficjalnie startuje w miejscowości Kluczę i dociera do miejscowości nowa Kuźniczka. Całość znakowana jest czerwonym szlakiem ścieżki dydaktycznej i przechodzi przez około 10 tematycznych przystanków po trasie.

Przyznam, że nie przeszliśmy całości a jedynie fragment na zachód od Błędowa, zachaczając o drewniane pomosty nad bagnami i wieżę widokową. Podobało nam się jednak tak bardzo, że na pewno tu wrócimy żeby przejść pozostałą część ścieżki.

INFO DLA DZIECIATYCH: z wózkiem będzie ciężko. Teren niby nie jest bardzo stromy czy wymagający, ale jest sporo piachów i wąskich ścieżek leśnych z dużą ilością wystających korzeni. Natomiast dla małych, już dwónożnych piechurów, spacer jak najbardziej. Pewnie nie cała trasa ale fragmentami jak najbardziej.

INFO DLA PSIARZY: na terenie Lasów Błędowskich nie ma żadnego rezerwatu przyrody więc możliwy jest spacer z psem, ale tak jak zawsze w lesie nie powinien być on puszczany luźno.

JAK DOJECHAĆ: w związku z tym, że Lasy Błędowskie położone są w sporej odległości od Krakowa zdecyowanie najłatwiej będzie dostać się tu własnym autem. Dojazd z centrum Krakowa zajmie trochę ponad godzinę. Poniżej zamieszczamy mapę z możliwym miejscem do zaparkowania (wszystkie parkingi bezpłatne). Jeśli wybierzecie spacer tylko fragmentem ścieżki i pojedziecie do Błędowa, zastanówcie się czy na pewno chcecie wybrać drogę przez Laski. W teorii google pokazuje ją jako najszybszą ale jest dość terenowa i samochody z niskim zawieszeniem mogą mieć na niej spory problem. Na pewno odradzamy przejazd tędy po deszczu.

Wyśrodkuj mapę


1 thought on “Lasy Błędowskie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *