Skały w Jaroszowcu

Skały w Jaroszowcu

Jeśli byliście już w rezerwacie Pazurek i trasa Wam się podobała, mamy podobną, skałkowo-leśną propozycje, w tej samej okolicy.

Skały obok Jaroszowca to tak naprawdę kilka skupisk wapiennych skałek, m.in. Maniówka, Pod Wieżą, Ostra Góra i Stołowa Góra. Na spacer po okolicy najlepiej wybrać się ścieżką dydaktyczną z niebieskim oznakowaniem, która robi ok. 6 km pętlę. Całość prowadzi przez ładny, jasny bukowy las.

Początek trasy znajduje się w Jaroszowcu, obok Sanktuarium Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych. Idąc trasą zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara natrafiamy najpierw na malowniczą skałę Maniówka, następnie dość łatwą ale bardzo ciekawe wyglądającą Jaskinie Lodową, potem szeregi skałek na Ostrej i Stołowej Górze, a ostatnią atrakcją będzie nieczynny kamieniołom Cieszyniec.

Trasa jest naprawdę przyjemna, niezbyt wymagająca, bez większych trudności dostępna nawet dla mało zaawansowanych piechurów. Zdecydowanie nie ma tu też tłumów, nawet w ładny, słoneczny weekend.

Jeśli będziecie własny autem, i po całej trasie będzie Wam jeszcze mało skałek, podjedźcie do Pomorzańskich Skałek. Z parkingu zaznaczonego na mapie trzeba kierować się polną drogą (z super widokiem na Pustynie Błędowską) w kierunku lasu na wzniesieniu. Gdy dotrzecie na górę pokręćcie się po okolicy i poszukajcie ukrytych w lesie wapiennych skałek. Spokojnie znajdziecie też przyjemne miejsca na mały piknik. Trasa z parkingu na samą górę zajmuje około 10 minut.

INFO DLA DZIECIATYCH:  trasa nie bardzo nadaje się na wózek. Niektóre ścieżki w lesie są dość wąskie i kamieniste. Natomiast mały piechur spokojnie da sobie radę.

INFO DLA PSIARZY: od niedawna teren ten został objęty ochroną w formie rezerwatu więc nie jest możliwa wycieczka z psem.

JAK DOJECHAĆ: dojazd własnym autem z Krakowa zajmuje około godziny. Trasa zaczyna się przy Sanktuarium gdzie znajdziecie dość duży bezpłatny parking. W przypadku Pomorzańskich Skałek we wsi znajduje się bezpłatny parking na poboczu na kilka aut. Jeśli chcielibyście tu dojechać komunikacją zbiorową to najpierw musicie dotrzeć do Olkusza (na pewno na dworcu znajdziecie jakiś bus w tym kierunku). Z Olkusza możecie dojechać do Jaroszowca linią: 470 (tutaj znajdziecie rozkład). Możecie też dojechać (z co najmniej jedną przesiadką) pociągiem. Przystanek Jaroszowiec Olkuski.

 

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *