Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska

Tym razem mała odmiana od zalesionych dolinek podkrakowskich: Pustynia Błędowska nazywana także Polską Saharą.

Pustynia w środku Polski? Jak to? Pustynia Błędowska nie jest naturalnym tworem. Została sztucznie utworzona przez człowieka w XIII w na skutek karczowania lasu do celów górniczych. Składa się z dwóch części, północnej i południowej, rozdzielonych doliną Białej Pszemszy i rozciąga się na obszarze ok. 33 km2. Obecnie jest objęta ochroną w ramach obszaru Natura 2000. W 2014 roku, w ramach projektu LIFE+, uporządkowano i częściowo wykarczowano stopniowo zarastający teren.

Najlepszy dostęp do Pustyni jest z dwóch punktów widokowych: Czubatki – 382 m n.p.m (cześć południowa – dojazd od miejscowości Klucze) i Dąbrówki – 355 m n.p.m. (część północna – dojazd od miejscowości Chechło).  Obydwa punkty znajdziecie zaznaczone na mapie poniżej.

Przez sama Pustynię przebiega kilka szlaków pieszych:
– żółty turystyczny „Pustynny” (Błędów – Klucze)
– czerwona ścieżka dydaktyczna „Doliną Białej Pszemszy”
– konny pomarańczowy „Transjurajski szlak konny”
chociaż przyjemne jest też po prostu zwykłe połażenie po okolicy.

Od strony Czubatki idąc po szlakach mija się parę punktów z wiatami i podestami. Można piknikować.

Więcej informacji o Pustyni Błędowskiej znajdziecie tutaj.

INFO DLA DZIECIATYCH: jeśli nie przeraża Was wizja, że dziecko siądzie w piachu i nie da się ruszyć bo będzie chciało się bawić to myślę, że miejsce jak najbardziej dla dzieci (warto czasem zerknąć czym maluch się bawi bo zdarzają się niestety, szczególnie przy miejscach biwakowych, kawałki szkła). Z wózkiem jednak bez szans, jak to po piachu.

INFO DLA PSIARZY: dość długo szukałam informacji czy na Pustyni można spacerować z psem. Nie znalazłam żadnych informacji, że nie więc przypuszczam, że można. Pamiętajcie jednak, że murawy napiaskowe, czyli roślinność występująca na tym terenie, są bardzo delikatne i dobrze by było żeby żaden psiak jej nie rozkopał.

JAK DOJECHAĆ: dojazd z Krakowa zajmuje około godziny (ok. 50 km). Przy obydwóch punktach widokowych znajdują się bezpłatne parkingi (szczególnie przy Czubatce).

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *