Las Pisarski

Las Pisarski

Jeśli chcieliście jechać na wycieczkę do Doliny Racławki jednak parking jest przeładowany odbijcie kawałek i odwiedźcie Las Pisarski, niepożałujecie.

Las Pisarski położony jest w obrębie dwóch, znanych już naszym czytelnikom, dolin: Doliny Racławki i Doliny Szklarki.  Zaskoczyło nas, że w sumie tak dobrze znamy okolice a tutaj jeszcze nie byliśmy chociaż zdecydowanie warto. Najbardziej atrakcyjną częścią Lasu jest Wąwóz Żarski z wapiennymi skałkami i jaskiniami. Całość otacza las bukowy.

Wycieczkę, będącą ok. 5 kilometrową pętlą, proponujemy Wam zacząć właśnie od strony zachodniej, czyli od Wąwozu Żarskiego. W teorii można by było iść w drugą stronę, i zacząć od Parku Dubie, ale wejście na szlak z tamtej strony jest nie oznaczone i  trzeba dobrze wiedzieć w które krzaki wejść. Całość oznakowana jest żółtym szlakiem dydaktycznym ale proponujemy Wam jego pewne modyfikacje. No to po koleji. Zaczynacie od Wąwozu Żarskiego (wejście i parking zaznaczony na mapie poniżej), następnie obchodzicie sam Las. W pewnym momencie żółty szlak dochodzi do drogi asfaltowej Dubie-Szklary i schodzi w dół bezpośrednio do Szklarki. Nie idźcie tam. Serio, szlak się zaraz gubi i wylądujecie w chaszczach. Zdecydowanie lepiej jest po wyjściu z lasu na drogę asfaltową, skręcić w prawo i przejść około 100 metrów do widocznej, szerokiej drogi ze szlabanem wchodzącej w las. Pojawia się tam zielone, okrągłe oznaczenie szlaku, który też w większości towarzyszył nam wcześniej. Po jakimś kilometrze, może nawet trochę mniej, zielony szlak łączy się z kontynuacją naszego żółtego. Dalsza część poprowadzi nas do mogiły partyzantów, a następnie do Parku Dubie.

Całość, a już szczególnie pierwsza część, to naprawdę przyjemny spacer po lesie, w miejscu zdecydowanie mniej zatłoczonym niż znajdująca się obok główna trasa prowadząca przez Dolinę Racławki.

INFO DLA DZIECIATYCH: z wózkiem będzie bardzo ciężko. Szlak prowadzi leśnymi ścieżkami, często wąskimi i dość stromymi. Co do już większych piechurów myślę, że bez problemu, jeśli tylko długośc trasy jest w ich zakresie.

INFO DLA PSIARZY: Trasa prowadzi przez rezerwat Dolina Racławki więc obowiązuje tu zakaz wstępu z psem.

JAK DOJECHAĆ: dojazd samochodem z centrum Krakowa to ok. 40 minut. Samochód możecie zostawić w kilku miejscach, wszystkie bezpłatne. Aby dojechać komunikacją miejską najlepiej wybrać autobus linii 278 z Bronowic Małych i wysiąść na przystanku Dubie Skrzyżowanie i podejść do szlaku.

Wyśrodkuj mapę


1 thought on “Las Pisarski”

  • Bardzo serdecznie dziękuję za polecenie Lasu Pisarskiego i dokładny opis topograficzny.
    To jest cudowne, przepiękne miejsce. Gdyby nie ten artykuł nigdy bym tam nie zawitała. Przeszłabym obok tracąc tak wiele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *