Dolina Kluczwody

Dolina Kluczwody

Kolejna z podkrakowskich dolinek, tym razem może mniej spektakularna niż Dolina Bolechowicka czy Kobylańska ale krótki spacer w lesie ze skałkami wapiennymi da się zorganizować. Spokojnie można przyjechać tu z dziećmi.

Dnem Doliny przepływa potok Kluczwoda wzdłuż, którego można spacerować czarnym szlakiem turystycznym. Niestety nie ma opcji na pętlę więc w jedną i drugą stronę idziemy tą samą drogą. Co ważne przebieg szlagu został w ostatnim czasie zmieniony więc jeśli dysponujecie starymi mapami możecie się zdziwić. Na ten moment dojście do Doliny Kluczwody jest tylko od strony miejscowości Pradła i nie dochodzi do miejscowości Gacki (szlak przebiegał częściowo przez teren prywatny więc ten jego odcinek został zamknięty).

Do Doliny Kluczwody warto przyjechać przede wszystki albo na początku wiosny, gdy dopiero pojawiają się liście albo jesienią gdy liści jest już dużo mniej i wszystkie otaczające ją skały są dużo lepiej widoczne.

Z ciekawszych obiektów po drodze:
– Skała Zamczysko z resztkami ruin zamku z XIV w.
– oznaczenie granicy między zaborem austriackim a rosyjskim ze zrekonstruowanymi słupami granicznymi
– rezerwat przyrody „Dolina Kluczwody” utworzony ze względu na las grądowy oraz murawy naskalne

Jest też druga część Doliny, w północnej części wsi Wierzchowie. Jednak szlak w tej części prowadzi po prostu asfaltową drogą wśród domów, więc co kto lubi.Warto jednak dodać, że w tej północnej części można zwiedzać Jaskinie Mamutową (docenianą głównie w środowisku wspinaczkowym) oraz przejść trasę turystyczną w jednej z najdłuższych jaskiń Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – Jaskini Wierzchowskiej Górnej (dł. trasy – 700 m, zwiedzanie tylko z przewodnikiem trwa ok. 50 min, cena biletu od 10 do 17 zł, więcej informacji na stronie: http://www.jaskiniawierzchowska.pl/index.php )

INFO DLA DZIECIATYCH: jeśli Wasze dziecko w wózku nie potrzebuje gładkiego asfaltu to trasa jak najbardziej nadaje się pod wózek. Największą przeszkodą może okazać się przejście przez rzekę ale jest ona na tyle wąska i płytka, że nie powinien to być duży problem. Dla już trochę większych piechurów trasa idealna.

JAK DOJECHAĆ:  dojazd własnym autem z centrum Krakowa zajmuje około 30 minut. Przy wejściu do Doliny znajdziecie bezpłatny parking na kilka aut. Do Doliny dostanięcie się także komunikacją miejską: albo autobusem nr 248 jadącym do Zelkowa albo 210 z wysiadką na przystanku Biały Kościół.
Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *