Dolina Racławki

Dolina Racławki

Dolina Racławki to jedna z naszych ulubionych podkrakowskich dolinek. Być może nie jest aż tak spektakularna jak Dolina Bolechowicka czy Kobylańska ale ma też swój niezwykle urokliwy charakter.

W przeważającej części zalesiona, ciągnie się wzdłuż potoku Racławka, raz schodząc do samego potoku, raz wspinając się na zbocze Doliny z widokiem wijącej się w dnie rzeki. Gdzieniegdzie z bukowego lasu wystają wapienne skałki. Spacer zdecydowanie jest urozmaicony chociaż powrót do parkingu tą samą drogą, chyba, że wybierzecie dodatkową pętle. Dolina objęta jest ochroną w formie rezerwatu.

Przed Dolinę Racławki prowadzi niebieskie oznaczenie ścieżki dydaktycznej. Spacer zaczynamy od parkingu za miejscowością Dubie. Przejście w jedną stronę, do położonego w północnej części Doliny Źródła Bażana to ok. 2,5 km. Tak jak już zostało wspomniane możemy wrócić tą samą drogą lub wydłużyć wędrówkę:

  • robiąc niewielką pętle przez Komarówkę i Wąwóz Stradlina (zielona ścieżka dydaktyczna na którą wchodzimy przy Źródle Bażana, uwaga w pewnym momencie przy przejściu znajduje się popsuty mostek i trzeba zrobić spory skok przez potok)
  • robiąc pętle przez Zamczysko i Wąwóz Zbrza, z przejściem obok kamieniołomu dolomitów w Dubiu (czerwona ścieżka dydaktyczna na którą wchodzimy na początku Doliny, tuż przed drugim mostkiem; szlak pnie się ostro do góry)

Obydwie wyżej wymienione opcje są pomysłem na wydłużenie wycieczki jednak najbardziej urokliwa pozostaje sama główna Dolina. Dodatkowe pętle mogą po prostu zapewnić nam dłuższy spacer po lesie.

INFO DLA DZIECIATYCH:  sama Dolina idealna dla wolnego dreptania z małymi turystami. Co do wózków to jeśli macie trochę bardziej terenowy to powinniście dać radę bo jest w miarę płasko, gdzieniegdzie tylko jakieś kamienie lub korzenie. No chyba, że będzie błoto to wtedy trochę gorzej.

INFO DLA PSIARZY: teren doliny objęty jest ochroną w formie rezerwatu więc spacer z psem odpada.

JAK DOJECHAĆ: dojazd własnym samochodem z Krakowa zajmuje ok. 30-40 minut. Przy wylocie Doliny znajdziecie bezpłatny parking na kilka samochodów. Aby dojechać komunikacją miejską najlepiej wybrać autobus linii 278 z Bronowic Małych i wysiąść na przystanku Dubie Skrzyżowanie i podejść na północ do wylotu Doliny znajdującego się za miejscowością Dubie.

Jeśli korzystacie z naszych pomysłów, odkryliście dzięki nam kilka nowych miejsc, doceniacie naszą pracę i wysiłek to… możecie powstawić nam kawę 🙂 Nie chcemy wprowadzać na bloga żadnych reklam a co roku z własnej kieszeni ogarniamy koszty serwera, domeny, poświecamy swój czas na wyszukiwanie nowych miejsc i tworzenie wpisów. Gdybyście mieli ochotę nas trochę w tym wesprzeć będzie nam bardzo miło 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

 

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *