Dolina Szklarki

Dolina Szklarki

Dolina Szklarki to kolejna z Podkrakowskich Dolinek, ma ona jednak nieco odmienny charakter od pozostałych dolinek.

W Dolnie Szklarki, w porównaniu do innych Podkrakowskich Dolinek, o dziwo, dużo ciekawsze są zbocza niż samo dno Doliny. Dnem nie prowadzi przyjemny widokowy szlak tak jak w Dolinie Bolechowickiej czy Kobylańskiej ale zwykła asfaltowa droga w Szklarach, łącząca Jerzmanowice i Dubie. W związku z tym szlak turystyczny obejmuje właśnie zachodnie i wschodnie zbocze Doliny i tylko krótki odcinek prowadzi jej dnem.

Proponowany szlak ma dwie podstawowe zalety. Po pierwsze jest okrężny więc nie trzeba potem gdzieś się wracać czy gdzieś wcześniej podchodzić. Po drugie jest bardzo zróżnicowany. Wschodnia jego część przebiega przez zalesione zbocze doliny z leśnym rezerwatem przyrody „Dolina Szklarki”. Druga część szlaku, zachodnia, prowadzi dla odmiany przez otwarte, widokowe łąki, bardzo zachęcające do leżakowania. Zarówno wschodnie jak i zachodnie zboczę obfituje w wapienne ostańce. Dnem doliny przechodzimy tylko z jednego zbocza na drugie, przechodząc obok źródła Pióro. Całe przejście zajmuje ok. 2 godzin (ok 6 km) a kierujemy się czerwonym szlakiem turystycznym. Ponieważ chodzimy nie po dnie doliny lecz jej zboczach trzeba być przygotowanym na kilka stromych podejść i zejść.

Inne atrakcje Doliny to dwie jaskinie w jej zachodniej części: Szeroki i Ciasny Awen (niestety nie zwiedzaliśmy).

INFO DLA DZIECIATYCH: tym razem nie jest to szlak na który łatwo wybrać się z małym dzieckiem. Ze względu na strome zbocza wózkiem nie ma szans go pokonać. Co do starszych dzieci to już indywidualna kwestia jak maluch radzi sobie z podejściami i ok. 2 -3 godzinnym marszem.

DLA PSIARZY: wschodnia część trasy przechodzi przez rezerwat więc spacer z psem odpada. Ewentualnie możecie przejść widokową zachodnią część, ale: nie zrobicie wtedy pętli, po drodze mija się trochę zabudowań więc pewnie będzie fest szczekanie.

JAK DOJECHAĆ: dojazd samochodem z centrum Krakowa zajmuje około 40 minut. Przy szlaku nie ma parkingu zarezerwowanego dla turystów dlatego samochód najlepiej zostawić w południowej części Szklar gdzie znajdziemy szersze pobocze.

Co do dojazdu autobusem niestety nie udało mi się znaleźć żadnego busa przejeżdżającego przez Szklary. Pewną, niezbyt dogodną opcją, jest dojazd busem do Jerzmanowic lub Dubia i piesze podejście do Szklar (ok. 5 km dojścia w jedną stronę).

Jeśli korzystasz z naszych poleceń i doceniasz wysiłek, który wkładamy w tworzenie tego bloga w ramach podziękowania za udaną wycieczkę możesz postawić nam kawę. Będzie nam bardzo miło.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

Wyśrodkuj mapę


2 thoughts on “Dolina Szklarki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *