ZAMEK LIPOWIEC I SKANSEN W WYGIEŁZOWIE

ZAMEK LIPOWIEC I SKANSEN W WYGIEŁZOWIE

Propozycja całodniowej wycieczki pełnej atrakcji. Zamek Lipowiec należący do systemu Orlich Gniazd i tuż obok Nadwiślański Park Etnograficzny obejmujący 25 zabytkowych domów i zabudowań.

W pierwszej kolejności Zamek Lipowiec.  Położony na wapiennym wzgórzu (rezerwat). Posiada on trzy kondygnacje udostępnione do zwiedzania oraz 27 metrową wieżę widokową. Wnętrza niestety raczej w formie zachowanej ruiny, tylko jedna część zagospodarowana – znajduje się tam wystawa prezentujące dzieje zamku.

Tuż obok zamku położony jest Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie. Ekspozycja obejmuje zabytkowe domy i zabudowania przeniesione z terenów zamieszkanych przez Krakowiaków Zachodnich. Większość obiektów otwarta, można zajrzeć do środka. W niektórych, w dniu w którym zwiedzaliśmy skansen, można było wziąć udział w warsztatach kulinarnych lub rękodzielniczych. Na terenie skansenu znajduje się także zabytkowy dwór z 1730 roku przeniesiony tutaj z Drogini. Ekspozycja obejmuje pięć sal: salon, pokój pani, pokój rezydentki, sypialnie, gabinet pana.

Wstęp na zamek i do skansenu jest płatny, ale istnieje możliwość zakupu biletu łączonego na obie atrakcje w cenie: 18 zł bilet normalny /9 zł ulgowy (na marzec 2020).

Szczególnie latem na terenie skansenu organizowane są bardzo często imprezy promujące lokalną kulturę, więc jeśli tylko będziecie się wybierać zobaczcie co ciekawego będzie się dziać. Wszelkie informacje dostępne pod adresem: http://www.mnpe.pl/

INFO DLA DZIECIATYCH: wycieczka jak najbardziej nadaje się na spacer z dziećmi, szczególnie gdy w skansenie jest jakaś impreza i można wziąć udział w warsztatach rękodzieła.

JAK DOJECHAĆ: dojazd samochodem z Krakowa zajmuje ok. godziny (50 km). Pod zamkiem znajduje się duży, bezpłatny parking.

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *