PIEKARY

PIEKARY

Propozycja niezbyt forsownego spaceru wzdłuż Wisły w okolicy Piekar. Takie trochę odkrywanie dobrze już znanego czyli widok na opactwo Benedyktynów w Tyńcu z zupełnie innej strony i bardziej dzikie oblicze Wisły.

Na pewno zaskoczy Was tu Wisła, zupełnie inna niż w centrum Krakowa, dużo bardziej dzika, sielankowy klimat i wierzbowe aleje, piękny widok na opactwo w Tyńcu i wapienne skałki. Część z nich to pozostałość dawnego kamieniołomu w Piekarach. U podstawy skały Okrążek znajduje się Jaskinia nad Galoską i co ciekawe odkryto tu ślady pobytu ludzi z czasów prehistrycznych (chociaż obecnie znajdziecie pewnie niestety dużo śladów ludzi nam współczesnych).

Opactwo Benedyktynów w pełnej krasie
Dziki brzeg Wisły
Dzika Wisła
Dziki brzeg Wisły
Dzika Wisła
Skałki wapienne nad stawem
Skała Okrążek

Spacer może być dłuższy lub krótszy, to już od nas zależy. Na tym obszarze wyznaczono dwa szlaki rowerowe (czerwony i niebieski), którymi najłatwiej się przemieszczać i najprościej zrobić jakąś pętle. Opcja krótsza obejmuje spacer wzdłuż Wisły szlakiem niebieskim i powrót szlakiem czerwonym obok skałek Okrążek i Kozierówka. Chętni do dłuższego spaceru mogą przejść się czerwonym szlakiem wzdłuż rzeki aż do Ściejowic i Sowiarki. Poniżej nasza 4 kilometrowa propozycja:


Widok ze skałek na Wisły
Wisła i jej starorzecze
Aleja wierzbowa
Aleja wierzbowa

Trasa oczywiście świetnie nadaje się też na przejażdżkę rowerową. Wtedy możemy podjechać znakowanym szlakiem aż do Czernichowa czy też Alwerni.

W niektóre lata uruchamiana jest tutaj prom pieszo-rowerowy na trasie Tyniec – Piekary. Niestety co roku się to zmienia. Jeśli chcecie wiedzieć jak jest aktualnie najlepiej skońtaktować się z Urzędem Gminy Liszki.

Jeśli korzystacie z naszych pomysłów, odkryliście dzięki nam kilka nowych miejsc, doceniacie naszą pracę i wysiłek to… możecie powstawić nam kawę  Nie chcemy wprowadzać na bloga żadnych reklam a co roku z własnej kieszeni ogarniamy koszty serwera, domeny, poświecamy swój czas na wyszukiwanie nowych miejsc i tworzenie wpisów. Gdybyście mieli ochotę nas trochę w tym wesprzeć będzie nam bardzo miło 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFO DLA DZIECIATYCH: na spacer krótszy lub dłuższy, mało męczący idealnie ale z wózkiem może być problem. To zależy jak wasze dziecię znosi telepanie po polnych drogach.

INFO DLA PSIARZY: na opisywaną trasę jak najbardziej możecie wybrać się ze swoim czworonogiem.

JAK SIĘ DOSTAĆ: autem do Piekar można dojechać w ok. 30 minut (15-25 km w zależności od wybranej trasy). Samochód można zostawić na parkingu pod szkołą w Piekarach. Osoby niezmotoryzowane mogą dojechać do Piekar autobusem nr 259 z Salwatoru lub 219 z Os. Podwawelskiego (przystanek „Piekary Pałac”).

Przy złych warunkach pogodowych kursowanie promu zostanie zawieszone. Aktualne informację o harmonogramie kursowania promu znajdziecie na stronie internetowej gminy Liszki: http://liszki.pl/

Wyśrodkuj mapę


1 thought on “PIEKARY”

  • och piękna ta wieś Piekary gdzie łany zboża mieszają się z nawłociami i plantacjami kukurydzy niczym w Luizjanie 🙂
    do tego cudowne bezkresne trasy wzdłuż Wisły, trzeba jedynie uważać na niebezpieczne bestie czające się za krzakami, a w szczególności na Balbinkę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *