Dolina Aleksandrowicka

Dolina Aleksandrowicka

Dolina Aleksandrowicka to propozycja na krótki (niecała godzina), poobiedni niedzielny spacer. Będziemy poruszać się czerwonym szlakiem dydaktycznym (oznaczonym też jako ścieżka do nordic walkingu), który robi około 2,5 kilometrową pętle dookoła Aleksandrowic. Całość położona na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.

Sama trasa nie jest zbyt wymagająca (chociaż z podejściem) i prowadzi przez zalesione zbocza Doliny. Gdzieniegdzie w lesie możemy dostrzec wystające skałki wapienne. Na szczycie jednej z nich o nazwie Krzywy Sąd znajduje się punkt widokowy z którego możemy patrzeć na dno Doliny z miejscowością Aleksandrowice, położone w Dolinie stawy ale jest to też niezły punkt do obserwacji lotniska w Balicach.

Na początku/końcu trasy wiaty ze stołami umożliwiające pożarcie wycieczkowego prowiantu.

INFO DLA DZIECIATYCH: z wózkiem bez szans ale małe nogi, którym nie straszne jest podejście pod górę powinny dać radę, szczególnie, że pętla nie należy do wybitnie długich. Na początku trasy, przy parkingu, znajdują się tablice edukacyjne dla dzieci przedstawiające m.in. mieszkańców lasu i procesy zachodzące w lesie. Jest też niewielki plac zabaw ale gdy my tam byliśmy to obficie porastały go pokrzywy :P.

JAK SIĘ DOSTAĆ: z Krakowa samochodem jedzie się około pół godziny (14,5 km). Na końcu wsi (od północnej strony), przy samym wejściu na szlak, znajduje się duży, bezpłatny parking, obok niego wiaty. Do Aleksandrowic można dojechać też komunikacją miejską następującymi liniami: 209 z Salwatoru oraz 258 z Bronowic Małych. Przystanek „Aleksandrowice”. Idąc od przystanku na pętle możemy wejść przy drugim stawie.

Wyśrodkuj mapę

 2 thoughts on “Dolina Aleksandrowicka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *