Dolina Karpia na rowerze

Dolina Karpia na rowerze

Tym razem zapraszamy Was na wycieczkę rowerową. Całkiem łatwa i bardzo przyjemna ok. 40 kilometrowa pętla dookoła Zatora.

Dolina Karpia to obszar okolic Zatora (atrakcją naprawdę może być nie tylko Zatorland ) i Spytkowic. Okolica zupełnie wyjątkowa krajobrazowo. Mnóstwo stawów, grobli między nimi, ptaków wodnych. Nazwa nie jest przypadkowa i można z niej łatwo wywnioskować na co i po co są tu te stawy :). Jest bardzo spokojnie, sielsko, urokliwie. Parę lat temu wszystkie stawy były zalane wodą, teraz, w sumie nie wiemy dlaczego, nie wszystkie z nich są pełne wody.

Rowerowo bajka, gdyż teren jest bardzo łatwy, bez podjazdów i ciężkich technicznie kawałków. Na tym obszarze znajdziecie kilka wytyczonych szlaków rowerowych, ale chyba najciekawszą opcją jest ok. 40 kilometrowa pętla wkoło Zatora szlakiem czarnym. Trasa bardzo łatwa, przyjemna, w większości lokalnymi drogami lub groblami (bez problemu poradzą sobie z nią nawet młodsi rowerzyści). Nawierzchnia plus minus w 90% asfaltowa po drogach o małym ruchu plus niewielkie wertepy po groblach i drogach nieutwardzonych. Całość zajmuje ok 4 godziny spokojnej jazdy z piknikiem. Na miejsce piknikowe proponujemy okolice Myta (miejsce zaznaczone na mapie poniżej).

Przebieg szlaków i opis atrakcji napotykanych po drodze znajdziecie w publikacji Urzędu Miejskiego w Zatorze dostępnej tutaj  oraz na mapie tutaj.

Do Zatoru można dojechać bezpośrednio rowerem Wiślaną Trasą Rowerową (przebieg tutaj) ale to dodatkowe 30-40 km w jedną stronę.

INFO DLA DZIECIATYCH: dostępność w zależności od zaawansowania rowerowego Waszych pociech. Trasy są łatwe, można też skracać wydłużać proponowaną pętle.

JAK DOJECHAĆ: Zator leży około 50 km od Krakowa, więc dla mniej zaawansowanych kolarzy proponujemy dojazd samochodem i zrobienie pętli. Koło kościoła w Palczowicach znajduje się duży, bezpłatny parking z którego można wyruszyć (poniżej na mapie), a czarny szlak rowerowy przebiega w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *