Puszcza Niepołomicka na rowerze

Puszcza Niepołomicka na rowerze

Nie wiem w sumie dlaczego ale do Puszczy Niepołomickiej rowerami zawsze było nam nie po drodze. Dopiero w ostatni weekend zaplanowaliśmy taki wypad i zdecydowanie, szczególnie z dzieckiem, było to strzał w dziesiątkę.

Puszcza oferuje gęstą sieć dróg asfaltowych lub szutrowych, bardzo przyjemnych i łatwych nawet dla młodszych rowerzystów. Umożliwia to dowolne zaplanowanie trasy, w zależności od wytrzymałości rowerzystów lub posiadanego wolnego czasu. Na miejsce można dojechać samochodem, pociągiem lub bezpośrednio rowerem z Krakowa.

My swoją wycieczkę zaplanowaliśmy następująco. Dojechaliśmy z rowerami pociągiem do Staniątek (bez problemu, pociąg co chwilę z Krakowa). Stamtąd przez Niepołomice i Puszcze, robiąc takiego jakby rogala, dojechaliśmy po ok. 30 kilometrach do Bochni, gdzie znów wsiedliśmy w pociąg i wróciliśmy do Krakowa. Bez zbędnych ceregieli z pakowaniem rowerów na samochód.

Oczywiście bardziej zaawansowani fani jazdy rowerami mogą do Puszczy dojechać bezpośrednio z Krakowa lub z innych miejsc wykorzystując sieć nowo powstających dróg Velo Małopolska. Przez Puszcze przechodzą m.in:

  • Velo Metropolis i Velo Natura (bezpośrednio z Krakowa, częściowo jeszcze w budowie, przebieg i stan na chwilę obecną znajdziecie tutaj )
  • Velo Raba (łącząca Rabkę Zdrój z opisywaną przez nas Wiślaną Trasą Rowerową)
  • Salina Cracoviensis (86km pętla prowadząca m.in. przez Wieliczkę i Bochnię, tutaj mapa)

Puszcze polecamy przede wszystkim rowerowo ale świetnie sprawdzi się także dla rolkarzy, hujanogarzy (część dróg jest wyasfaltowana) czy po prostu na spacery.

Jeszcze tylko dla ciekawskich parę faktów o samej Puszczy. Nazwa najprawdopodobniej pochodzi od słowa „niepołomny” oznaczającego coś niemożliwego do pokonania, zniszczenia co może oznaczać, że Puszcza była kiedyś obszarem niedostępnym, ciężkim do pokonania. Obecnie na większości obszaru Puszczy realizowana jest normalna gospodarka leśna przez co często mija się zręby lasu lub zasadzone młodniki. Niegdyś zajmowała dużo bardziej rozległy obszar ciągnący się od Krakowa aż do Sandomierza. Dzisiaj składa się na nią kilka kompleksów leśnych położonych w widłach rzek Wisły i Raby.

Historycznie, już od czasu Piastów, Puszcza była miejscem polowań królów Polski. Polowano m.in. na niedźwiedzie i żubry. Obecnie w Puszczy znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów z około 30 mieszkańcami :).

INFO DLA DZIECIATYCH: jakąkolwiek aktywność z dziećmi nie planujecie tutaj będzie dobrze. Spacery, wózki, rowerki, hujalnogi, rolki i co tam jeszcze.

JAK DOJECHAĆ: tak jak opisane jest wyżej do Puszczy bez problemu można dojechać:

  • samochodem (ok. 40 min z Krakowa); przy Puszczy znajdziecie kilka bezpłatnych parkingów, niestety w ładny dzień często zapełnionych (poniżej zaznaczone na mapie);
  • pociągiem ale dojazd jest nie bezpośredni, trzeba podjechać jeszcze parę kilometrów z linii kolejowej Kraków – Tarnów (przystanki po drodze: Staniątki, Szarów, Kłaj, Stanisławice, Bochnia); nie każdy pociąg na tej trasie zatrzymuje się na wszystkich w/w stacjach,
  • busem z Krakowa do Niepołomic,
  • rowerem.
Wyśrodkuj mapę


3 thoughts on “Puszcza Niepołomicka na rowerze”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *