Spływ kajakowy Nidą

Spływ kajakowy Nidą

Tym razem mamy dla Was zupełnie inną propozycję. Być może dojazd zajmuje trochę więcej czasu niż jedną godzinę ale naprawdę warto, a ciężko znaleźć taką atrakcję bezpośrednio w sąsiedztwie Krakowa.

No to siup.

Nida to rzeka idealna na spływy kajakowe dla osób niezbyt zaawansowanych. Nadaje się bardzo dobrze na pierwsze kajakarskie szlify dla osób, które nigdy kajakiem nie pływały jak i na zabranie na spływ dzieci. My spływaliśmy na odcinku Brzegi – Stare Kotlice, najłatwiejszym i polecanym właśnie dla osób początkujących lub osób z dziećmi. Prawie na całym odcinku jest płytko, spokojnie można wysiąść z kajaka i stanąć na przyjemnym, piaszczystym dnie. Po drodze, w wielu miejscach, mija się niewielkie plaże, które zachęcają do piknikowania lub przerwy na pluskanie w wodzie. Spływ nie jest wymagający technicznie, opisywana trasa ma ok. 14 kilometrów długości, a jej przepłynięcie zajmuje ok. 3-5 godzin (w zależności od tego czy chce nam się wiosłować czy nie i jak długie pikniki będziemy urządzać). Płynie się głównie między polami, chociaż najładniejszy odcinek jest lasem już przy końcu trasy.

Spływać można też na innych odcinkach Nidy, a także jej dopływach Czarnej i Białej Nidzie.

No dobra, a jak to wszystko zorganizować. Zależy jakie macie oczekiwania i czy płynięcie sami czy większą grupą. Przy większej grupie możecie standardowo ustalić sobie własną trasę i wynająć kajaki na jeden lub parę dni z biwakami po drodze. Jeśli jest Was mniej to powyższa opcja robi się trochę droga gdyż transport jednego lub dwóch kajaków sporo wyniesie. W takim przypadku spokojnie można znaleźć w Internecie oferty wypożyczalni kajaków na spływy jednodniowe (koszt na w/w trasie to 80 zł za kajak ze wszystkim) lub weekendowe. Wygląda to w ten sposób, że wypożyczalnia proponuje na dany termin konkretną trasę i jeśli się na nią zdecydujecie i zarezerwujecie to przyjeżdżacie do miejsca zbiórki o umówionej godzinie, bierzecie kajak, kamizelki, wiosła, mapę i pod koniec spływu pracownicy danej wypożyczalni czekają na Was w umówionym miejscu na odbiór sprzętu, a następnie podwożą kierowce do zaparkowanego na starcie samochodu. Minusem tej opcji jest to, że czasem płynie się ze sporą liczbą osób na rzece ale na spływ dla dwóch czy liku osób jest to i tak najbardziej korzystna opcja.

AKTUALIZACJA 2020: 

Ponieważ kajaki uwielbiamy bardzo, bardzo to w tym roku też pojechaliśmy się na spływ. Tym razem wybraliśmy dłuższą, dwudniową opcję i spłyneliśmy na trasie Mniszek-Mokrsko, najpierw Białą Nidą a potem już Nidą. Cała trasa miała ok 30 kilometrów. Rozłożna na dwa dni pozwalała na spokojne przepłynięcie, bez pośpiechu. Pierwszy dzień był dość wymagający. Biała Nida mocno kręci i na poczatku spływu jest dość wąska,  trzeba było się więc się trochę namachać. Drugiego dnia rzeka zrobiła się mniej kręta i dużo bardziej szeroka.

Tym razem wynajeliśmy kajaki osobno, indywidualnie, przez co przez większą część trasy płyneliśmy sami. Zresztą sama Biała Nida jest dużo mniej uczęszczana i bardziej dzika niż sama Nida. Nawet jak już wpłyneliśmy drugiego dnia na Nidę, to było to koło południa, więc większość osób która spływała tylko Nidą była już przed nami, nie było więc tłoku. Spaliśmy na dziko na skarpie rzecznej, ale jest też dostępne na danej trasie płatne pole namiotowe (przy czym jest to po prostu łąka z wiatą, bez dodatkowych udogodnień).

Trasa jak najbardziej nadaje się dla dzieci, odcinki nie są zbyt długie, rzeka nie jest zbyt głęboka.

Jeśli szukacie firmy oferującej wynajem kajaków możemy spokojnie polecić Spływy kajakowe „U Jakuba” . Pan Jakub wszystko nam ogarnął, podowoził (dowiezienie nawet jednego czy dwóch kajaków na miejsce startu nie było problemem), podoradzał, a wszystko w bardzo symaptycznej atmosferze.

Poniżej zamieszczamy jeszcze plany innych jedno- i kilkudniowych tras na Nidzie. Być może wybierzecie coś dla siebie:

INFO DLA DZIECIATYCH: opisywany fragment zdecydowanie nadaje się na spłynięcie z dziećmi z uwagi na płytkie, piaszczyste, bezpieczne dno i liczne miejsca na przerwę. Wypożyczając kajak dwuosobowy można poprosić o trzecie, doczepiane siedzisko dla dziecka.

JAK DOJECHAĆ: dojazd samochodem z Krakowa w jedną stronę zajmuje około 1,5 godziny.  Jedziemy krajową siódemką na północ, w kierunku Kielc. Dojazd transportem publicznym może być mocno utrudniony bo trzeba dostać się na miejsce wodowania kajaków, zazwyczaj położonych dalej od miejscowości i głównych dróg.

Wyśrodkuj mapę


1 thought on “Spływ kajakowy Nidą”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *