Dolina Mnikowska

Dolina Mnikowska

Dolina Mnikowska to niezbyt długa, ale bardzo urokliwa dolinka położona bardzo blisko Krakowa. Świetne miejsce na krótką wycieczkę z małymi dziećmi lub niedługi spacer zakończony piknikiem (według nas najlepsze miejsce na piknik pod Krakowem 🙂 ).

Dolina Mnikowska położona jest między Czułowem a Mnikowem. Obszar ten jest objęty ochroną w formie rezerwatu (stąd pewne ograniczenia dotyczące biwakowania jak np. zakaz palenia ognisk). Ma charakter wapiennego wąwozu (o głębokości nawet do 80 metrów) dnem którego płynie potok Sanka. W samej Dolinie znajdziemy też źródło zasilające Sankę.

Dnem Doliny prowadzi niebieski szlak turystyczny. Północna cześć jest bardziej łąkowo-polankowa a południowa, bliżej centrum Mnikowa, porośnięta lasem (tu też warto się przejść bo las jest ładny a dodatkową atrakcją są wapienne skałki malowniczo porośnięte bluszczem i mchem). W połowie Doliny znajduje się rozległa polana z przygotowanymi siedziskami.

Skały wapienne w dolinie
Skaliste zbocza Doliny
Skałki przy polanie
Skałki przy polanie
Las w Dolinie Mnikowskiej
Zalesiona część Doliny
Ławki na polanie w Dolinie Mnikowskiej
Na polanie znajdziecie dużo miejsc do piknikowania

W Dolinie na pewno zwraca uwagę około 5 metrowy ołtarz Matki Boskiej Skalskiej namalowany na skale przez Walerego Eliasza Radzikowskiego. Od strony Mnikowa do ołtarza prowadzi droga krzyżowa. Z obrazem związanych jest kilka legend. Jedna z nich opowiada o powstańcach styczniowych, którzy ukryli się w Dolinie uciekając przed wojskami rosyjskimi. Nie mogli znaleźć odpowiedniego schronienia ale w pewnym momencie ukazała im się kobieta wskazująca grotę w której mogli się ukryć. Później chcieli znaleźć kobietę która im pomogła ale nie byli wstanie jej odnaleźć więc domyślili się, że była to Matka Boska. W ramach podziękowania kazali namalować na ścianie przy grocie jej wizerunek. Grota o której wspomina legenda faktycznie istnieje, nosi nazwę Jaskini nad Matką Boską, i znajdziecie ją na lewo od ołtarza. Można do niej dojść także skręcając w lewo, podczas wchodzenia po schodach, po obejściu skał znajduje się ścieżka prowadząca do jaskini.

Ołtarz Matki Boskiej Skalskiej
Ołtarz Matki Boskiej Skalskiej

Jeśli sama Dolina to dla Was za mało na spacer (ma tylko ok. 2 km) można przejść się również do Wąwozu Półrzeczki. W tym celu należy z parkingu kierować się niebieskim szlakiem na północ (Dolina jest w kierunku południowym). Wąwóz na samym początku nie prezentuje się zbyt okazale (dużo wycinek) ale im dalej pójdziemy tym bardziej lesiście, skałkowo i dziko. Niestety/stety powrót tą samą trasą. W wąwozie znajduje się Jaskinia na Łopiankach.

Skały wapienne w lesie
Skałki w Wąwozie Półrzeczki

Dla turystów, którzy nie mają jeszcze dość polecamy na początku Wąwozu Półrzeczki (w drodze powrotnej) zejście na czarny szlak i spacer lasem w kierunku Rezerwatu Zimny Dół. Zmotoryzowani mogą także wrócić do głównego parkingu przy Dolinie Mnikowskiej i podjechać niewielką odległość do Rezerwatu Zimny Dół samochodem (również dostępny bezpłatny parking) gdyż czarny szlak idący przez las znów nie robi pętli i trzeba będzie wrócić tą samą drogą.

W rezerwacie Zimny Dół czekać będą na Was potężne głazy, labirynty, nisze skalne, jaskinie. Wszystko porośnięte i dziko wyglądające. Co ważne do rezerwatu dochodzimy czerwonym szlakiem turystycznym ale żeby faktycznie zwiedzić Zimny Dół trzeba z niego zejść i wejść na ścieżkę dydaktyczną (tym razem robiącą pętle). Wejście na ścieżkę jest słabo oznaczone, znajdziecie je obok stacji poboru wody. Zdecydowanie polecamy dodanie rezerwatu do Waszej wycieczki bo jest tam naprawdę pięknie. Więcej możecie przeczytać tutaj.

Skałki wapienne w formie grzybów
Skałki w rezerwacie Zimny Dół

Jeśli korzystacie z naszych pomysłów, odkryliście dzięki nam kilka nowych miejsc, doceniacie naszą pracę i wysiłek to… możecie powstawić nam kawę  Nie chcemy wprowadzać na bloga żadnych reklam a co roku z własnej kieszeni ogarniamy koszty serwera, domeny, poświecamy swój czas na wyszukiwanie nowych miejsc i tworzenie wpisów. Gdybyście mieli ochotę nas trochę w tym wesprzeć będzie nam bardzo miło 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

INFO DLA DZIECIATYCH: sama Dolina jest idealnym miejscem na wypad nawet z małymi dziećmi. Niewielka odległość od parkingu, szeroka polana do biegania, brak większych przeszkód lub spadków terenu.

INFO DLA PSIARZY: Dolina Mnikowska jest rezerwatem więc obowiązuje tutaj zakaz wprowadzania psów.

JAK SIĘ DOSTAĆ: dojazd samochodem zajmuje około 30 minut z centrum Krakowa. Przy wejściu do Doliny, od strony północnej, znajduje się całkiem spory, bezpłatny parking (zaznaczony na mapie poniżej).  Do Mnikowa można także dojechać autobusem miejskim (209) z Salwatoru. Tuż przy wejściu do Doliny znajduje się przystanek „Mników Skały”.

Wyśrodkuj mapę


2 thoughts on “Dolina Mnikowska”

  • Obraz namalował Izydor Jabłoński 😉 ale oczywiście pierwszą wersję, która została skuta. Ta obecna jest już trzecim wizerunkiem. Malarz niestety nie jest znany. Natomiast kilka lat temu Matka Boska została nieudolnie odmalowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *