Ojcowski Park Narodowy inaczej

Ojcowski Park Narodowy inaczej

Ojcowski PN to zdecydowanie jedna z największych atrakcji okolic Krakowa. Jeśli jednak do jego zwiedzenia zniechęcają Cię tłumy turystów to właśnie teraz jest dla  idealna pora na spacery po tej okolicy.

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy park narodowy w Polsce, jednocześnie jeden z największym obłożeniem w sezonie maj-listopad. W każdy ciepły weekend Doliną Prądnika ciągną tłumy turystów. Nie wiem jak dla Was ale dla nas nie jest to idealny sposób na kontakt z przyrodą i odpoczynek po całym tygodniu, a ponieważ przyroda w tym miejscu zachwyca do Ojcowskiego Parku Narodowego jeździmy często ale poza głównym sezonem, czyli właśnie teraz, jesienią, zimą i wczesną wiosną. Spacer po okolicy zasypanej śniegiem i kilkoma napotkanymi osobami na trasie zdecydowanie zwraca urok temu miejscu.

Żeby uciec przed tłumami warto wybrać też mniej popularne szlaki, czyli nie tylko szlak głównych wycieczek dnem Doliny Prądnika ale także:

  • Wąwóz Ciasne Skałki i Brama Krakowska (niebieski szlak od Czajowic)
  • Dolina Sąspowska (żółty szlak idący od Sąspowa; jest też możliwość wejścia w połowie – dojście zielonym szlakiem z parkingu na Złotej Górze, daje nam możliwość zrobienia pętli: Złota Góra – Dolina Sąspowska – Ojców – Złota Góra. Uwaga! Ostatnio bobry zaszalały i środek Doliny, z wypłaszczeniem, został trochę przez nie zalany więc radzimy dobre, nieprzemakalne buty. )
  • Wapiennik (zielony szlak idący nad Doliną Prądnika, suuuuuper widoki na całą Dolinę Prądnika. Zdecydowanie nasz ulubiony szlak. )

W Parku udostępnione do zwiedzania są też dwie jaskinie (Jaskinia Ciemna od kwietnia do października i Grota Łokietka od kwietnia do listopada) oraz zamek Ojców (kwiecień-listopad). Szczegółowe informacje o biletach i godzinach zwiedzania znajdziecie tutaj. Jeśli czujecie rozczarowanie, że późną jesienią, zimą czy wiosną atrakcje te są nieczynne pomyślcie o tym, że dzięki temu jest tu zdecydowanie puściej, ciszej i przyjemniej :).

Parę słów o samym Parku. Jak już wcześniej wspomnieliśmy to najmniejszy park narodowy w Polsce. Zbudowany z wapieni z licznymi formami rzeźby krasowej (opisano ponad 400 jaskiń na tym terenie). Główną atrakcją jest głęboko wcięta Dolina Prądnika ze stromymi, wapiennymi zboczami o urozmaiconej rzeźbie i odosobnione skałki przyjmujące niezwykłe kształty tj. Igła Deotymy czy Maczuga Herkulesa.

Będąc w okolicy można zahaczyć także o:

  • Kaplicę „Na Wodzie”
  • Zamek w Pieskowej Skale i Maczugę Herkulesa
  • Młyn Boroniówka (zwiedzanie tylko w sezonie, od maja do października)

INFO DLA DZIECIATYCH: Ojcowski Park Narodowy cieszy się tak dużą popularnością między innymi dlatego, że dno Doliny Prądnika, którym idzie główny szlak, jest w większości płaskie i wyasfaltowane co pozwala na swobodną jazdę wózkami, rowerkami i innymi dzieciowymi pojazdami. Pamiętajcie tylko, że w okresie letnim ciągnie tam tłum ludzi więc co kto lubi. Warto też pamiętać, że po drodze jeżdżą samochody mieszkańców, czasem niezbyt wolno, więc brykające maluchy trzeba mieć ciągle na oku. Inne szlaki niedostępne dla wózków ale dla małych nóg chcących podreptać jak najbardziej.

INFO DLA PSIARZY: uwaga, uwaga na teren Ojcowskiego Parku Narodowego MOŻNA wejść z psem. Pies jednak powinien być na smyczy i w kagańcu (źródło).

JAK DOJECHAĆ: dojazd samochodem z Krakowa zajmuje około 30-40 minut. Główny parking znajduje się poniżej zamku Ojców. Parking jest płatny przez cały rok w cenie 20 zł za cały dzień (na marzec 2020). Inne dostępne parkingi to: parking na Złotej Górze (przy zejściu do Doliny Sąspowskiej), płatny w terminach j.w, 5 zł, parking w Czajowicach (dojście niebieskim szlakiem do Bramy Krakowskiej).

Do Ojcowa można też dojechać busami i komunikacją miejską ale trzeba wtedy zastanowić się gdzie chce się iść i wtedy wybrać dojazd od odpowiedniej strony. Nie będziemy się dokładnie rozpisywać tylko polecimy osobom, które chcą dojechać komunikacją zbiorową zajrzeć tutaj (strona OJP z opisem dojazdu do różnych miejsc).  Od nas tylko dodam, że super opcją jest dojazd do Skały (często odjeżdżające busy z dworca) i przejście przyjemną, zalesioną trasą ze Skały do Ojcowa. tzw. Drewnianą Drogą (za szkołą w Skale, droga odbijająca w prawo, oznaczona zieloną ścieżką).

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *