Dolina Eliaszówki i klasztor w Czernej

Dolina Eliaszówki i klasztor w Czernej

O Klasztorze w Czernej mogliście słyszeć, ale czy szliście zboczami Doliny Eliaszówki? Podobno bywa tu nawet sam Belzebub 😉

Dolina Eliaszówki rozciąga się między miejscowościami Czerna a Paczółtowicami. Jej dnem płynie potok Eliaszówka, całość objęta jest rezerwatem przyrody. Nazwa  zarówno Doliny, jak i potoku, pochodzi od imienia proroka Eliasza, patrona klasztoru w Czernej. Obszar zalesionego rezerwatu  otoczony jest pozostałościami muru klauzurowego wyznaczającego dawną własność Karmelitów Bosych.

Zachęcamy Was do odwiedzenia Klasztoru a następnie udanie się na 1-1,5 godzinny spacer po zboczach Doliny Eliaszówki (czerwone oznaczenia ścieżki dydaktycznej). Szlak zaczyna się po prawej stronie parkingu i schodzi w dół do głównej drogi, z której po kilkuset metrach odbija w prawo.  Całość robi pętle więc spokojnie wrócimy za znakami na parking przy Klasztorze.

Sam Klasztor wybudowany został w 1629 roku. Do 1805 roku był pustelnią, zresztą nie jedyną na tym terenie (łącznie znajdowało się tu 12 domków pustelnicznych, obecnie istnieją pozostałości 4 z nich). W kościele obraz Matki Boskiej Szkaplerznej. Przy Klasztorze, na zachodnich zboczach Doliny, droga krzyżowa.

Najciekawszą atrakcją Doliny, poza Klasztorem, są ruiny tzw. Diabelskiego Mostu. Wybudowany w latach 1671-1691 łączył klasztor z miejscowością Siedlec. Most przypominał wyglądem rzymskie akwedukty, miał 18 metrów wysokości 120 metrów długości i 9,5 metra szerokości. Tuż za nim zachowały się ruiny furty klasztornej a nieco dalej Bramy Siedleckiej. Pierwotnie most nosił nazwę anielskiego ale miejscowa ludność nazywała go diabelskim. Z mostem związane są różne legendy m.in. o tym, że co roku odbywa się przy nim zjazd diabłów  i czarownic z Lucyferem i Belzebubem na czele.

Inne atrakcje Doliny to źródła:  proroka Eliasza, Elizeusza i św. Józefa. Szlak przechodzi też obok czynnej kopalni wapienia Czatkowice.

Przy parkingu obok Klasztoru znajduje się Dom Pielgrzyma z bezpłatną toaletą i całkiem przyzwoitą restauracją. Można pożreć schabowego  i ogrzać się po spacerze 😉 Jest tam też Muzeum Karmelitańskie.

INFO DLA DZIECIATYCH: sam Klasztor jak najbardziej jest dostępny dla wózków (w Domu Pielgrzyma obok klasztoru winda ułatwiająca dotarcie do znajdującej się tam restauracji). Co do trasy pieszej po samej Dolinie to z wózkiem bez szans ale trochę dłuższe nogi, które same już chodzą, powinny przejść całość (uwaga, czasami stromo).

INFO DLA PSIARZY: ścieżka dydaktyczna prowadzi przez rezerwat przyrody więc nie nadaje się na wycieczkę z psem.

JAK DOJECHAĆ: z centrum Krakowa do Czernej własnym samochodem jedzie się ok. 40 minut. Pod Klasztorem znajduje się duży, bezpłatny parking z którego rozpoczyna się ścieżka dydaktyczna. Chcąc dojechać komunikacją miejską trzeba bardziej pokombinować. Najlepiej najpierw dojechać do Krzeszowic (busy, pociąg) a potem łapać busa do Czernej (udało mi się znaleźć połączenie obsługiwane przez firmę Speed-Bus) i podejść pod Klasztor. Pod sam Klasztor busy nie podjeżdżają. 

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *