Kopalnia Soli „Wieliczka” – trasa górnicza

Kopalnia Soli „Wieliczka” – trasa górnicza

Kopalnia Soli w Wieliczce to atrakcja turystyczna okolic Krakowa znana na całą Polskę. Nie wszyscy jednak wiedzą, że od paru lat istnieję alternatywny sposób zwiedzania tej kopalni.

Kopalnia w Wieliczce oprócz popularnej i standardowej trasy turystycznej posiada także trasę „górniczą”, na której zwiedzanie wygląda trochę inaczej. Po trasie chodzi się w małych grupach (max. 20 osób), w roboczych ciuchach, po ciemku (jedynie ostatnia sala jest oświetlona), każdy z własną lampką i górniczym oprzyrządowaniem (wszystko dostajemy przed wejściem na trasę). Grupę prowadzi przewodnik a po drodze napotkamy różne przeszkody lub zadania do wykonania (nie będziemy psuć zabawy z dokładnym opisywaniem co i jak).

Zwiedzanie trwa około 3 godzin. Koszt 55 zł od osoby dorosłej (39 zł bilet ulgowy). Można wcześniej zarezerwować konkretną godzinę wejścia. Polecamy zebranie się grupą znajomych i wejście na jedną godzinę.

Idea jest taka aby bardziej wczuć się w górnicze realia. Czy tak jest naprawdę? Ciężko powiedzieć. Trasa jest trochę komercyjna, jednym spodoba się bardziej innym mniej. Na pewno jest to spora atrakcja dla trochę młodszych turystów, chociaż w grupie znajomych też można się nieźle wybawić.

Szczegółowe informacje: http://www.kopalnia.pl/zwiedzanie/trasa-gornicza

Co ważne, na trasę górniczą wchodzi się w innym miejscu niż na zwykłą turystyczną. Zaczynamy w szybie Regis.

INFO DLA DZIECIATYCH: najprawdopodobniej ze względu na utrudnienia na trasie (nie jest to wybetonowany chodnik jak na trasie turystycznej) z tej opcji zwiedzania kopalni w Wieliczce mogą korzystać dzieci powyżej 10 roku życia i może to być dla nich niezła zabawa.

JAK DOJECHAĆ: do Wieliczki własnym samochodem dojeżdża się około 25 minut z centrum Krakowa. Przy samej kopalni są duże parkingi ale srogo płatne więc lepiej pokombinować coś i stanąć na zwykłych parkingach udostępnianych przez miasto (np. przy kompleksie Solne Miasto, przy. alei Solidarności). Może trzeba będzie podejść kawałek ale bez tragedii. Do Wieliczki można też dojechać Małopolskimi Kolejami Regionalnymi (chyba najlepsze i najszybsze połączenie) lub MPK spod Dworca Głównego w Krakowie linią 304 (dla twardzieli).

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *