Kajasówka

Kajasówka

A może tym razem 5 kilometrowa pętla po wapiennym wzgórzu niedaleko Czernichowa?

Kajasówka to rezerwat przyrody nieożywionej położony niedaleko Czernichowa. Jest to wapienny zrąb tektoniczny, czyli taki jakby garb, o wysokości ok. 50-70 m, długości. 2,5 km i szerokości 0,7 km. Przez rezerwat prowadzi czerwony szlak tworzący pętle o długości ok. 5 km, którego pokonanie zajmuje około godziny-półtorej godziny.

Oznaczenie szlaku na drzewie
Oznaczenie szlaku przez rezerwat

Południowa część szlaku prowadzi krawędzią zrębu. W wyższych partiach zaczynają się ciekawe widoki w kierunki Przeginii Duchownej.

Najwyższe wzniesienie nosi nazwę Bustryk (320 m n.p.m). Wapienne skałki wystające na szlaku fragmentarycznie obrastają murawy kserotermiczne, czyli specyficzne gatunki roślin lubiące wapienne podłoże i dużo słońca. Podczas spaceru na pewno zauważymy liczne drzewa porośnięte bluszczem pospolitym co tworzy szczególny klimat.

Również po południowej stronie można znaleźć niewielką jaskinie Przegińską. Odchodzi do niej dodatkowa ścieżka na którą naprowadzą nas znaki napotkane po drodze. Północna część szlaku jest bardziej zalesiona, spokojniejsza.

Rojnik między wapiennymi skałkami
Wejście do jaskini
Wejście do jaskini Przegińskiej

UWAGA!

Ważna sprawa. Pętla po Kajasówce jest krótka, ładna i przyjemna ale podczas 1,5 godzinnego spaceru we dwie osoby złapaliśmy 10 kleszczy (o dziwo tylko na odcinku jakiś 500 metrów, przed tym kawałkiem nic i po też nic). Warto więc odpowiednio się ubrać, czymś spryskać i po powrocie dokładnie obejrzeć.

INFO DLA DZIECIATYCH: wózkiem bez szans, szlak jest częściowo bardzo wąski i kamienisty. Co do przejścia z trochę większym berbeciem to już zależy od wieku i charakteru Waszego potomka. Momentami szlak prowadzi tuż przy samej krawędzi zrębu, a nie jest on niski, więc robi się trochę niebezpiecznie gdy dzieciak jest bardzo rozbrykany.

INFO DLA PSIARZY: trasa prowadzi przez rezerwat więc psy mają zakaz wstępu.

JAK DOJECHAĆ: dojazd samochodem z Krakowa zajmuje około 40 minut (plus minus 30 km). Przy samym początku pętli znajduje się całkiem spory, bezpłatny parking (zaznaczony na mapie w miejscu startu). Możliwy też jest dojazd autobusem podmiejskim z Salwatoru liniami: 249, przystanek Przeginia Duchowna Centrum (wtedy do rezerwatu idziemy na północ) lub 269, przystanek Przeginia Duchowna (do rezerwatu idziemy na południe).



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *