Dolina Brzoskwinki

Dolina Brzoskwinki

Dolina Brzoskwinki to bardzo malownicza ale jednocześnie bardzo krótka dolinka dlatego tym razem zaproponujemy Wam kilka dłuższych tras zahaczających o nasz główny temat 🙂

Dolina ma ok. 4 km i położona jest między Brzoskwinią a Chrosną. W najwęższym miejscu ma szerokość ok. 50 metrów i obydwa zbocza z licznymi skałami wapiennymi. Ta najbardziej atrakcyjna część Doliny ma niestety tylko około kilometra długości więc na samodzielną wycieczkę dla nas to trochę za mało 🙂 w związku z czym poniżej prezentujemy dwie opcje dłuższego spaceru przebiegającego m.in. przez opisywaną Dolinę.

Opcja nr 1:

Mników – Dolina Mnikowska – Wąwóz Półrzeczki – Dolina Brzoskwinki – Brzoskwinia // Kleszczów – Las Zabierzowski – Zabierzów

Całość prowadzi po niebieskim szlaku turystycznym. Można wybrać krótszą opcję tylko do Brzoskwini  (ok. 8-9 km) lub udać się na całodzienną pieszą wycieczkę i dojść aż do Zabierzowa (ok. 17-18 km).

Szlak częściowo prowadzi po atrakcyjnych przyrodniczo terenach tj. Dolina Mnikowka, Wąwóz Półrzeczki (o Dolinie i Wąwozie przeczytacie więcej tutaj), Dolina Brzoskwini czy Las Zabierzowski ale ze względu na bliskość Krakowa musimy wziąć pod uwagę, że część wycieczki prowadzić będzie przez okoliczne miejscowości, drogami (na szczęście nie z jakimś tragicznym ruchem).

INFO DLA DZIECIATYCH: wózkiem raczej słabo. Pieszo zależy od wytrwałości Waszych piechurów.

JAK DOJECHAĆ: Ze względu na to, że szlak nie robi pętli zachęcamy do wykorzystania komunikacji miejskiej do dojazdu (do Mnikowa dojeżdża linia 209 z Salwatoru, do Brzoskiwni i Zabierzowa 258 z Bronowic Małych).

Opcja nr 2:

Ścieżka dydaktyczna „Chrośnianeczka”

Ta opcja to około 4,5 kilometrowa pętla oznaczona czerwonym szlakiem dydaktycznym. Zahacza o Dolinę Brzoskwini ale także Obchodnią z punktem widokowym i prowadzi okolicznymi łąkami i polami.

INFO DLA DZIECIATYCH: wózkiem bez szans. Pieszo zależy od Waszych piechurów. Pod Obchodnią jest całkiem spore podejście.

JAK DOJECHAĆ: samochodem jedzie się około pół godziny. Na początku Doliny bezpłatny parking na parę samochodów. Do Brzoskwini kursuje autobus nr 258 z Bronowic Małych chociaż pętle lepiej robić z Chrosej do której dojeżdża linia 209 z Salwatoru.

 

 

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *