Dolina Kobylańska

Dolina Kobylańska

Eksploracji Jury ciąg dalszy. Dziś Dolina Kobylańska mogąca być alternatywą dla dobrze znanego wszystkim Ojcowa i Doliny Prądnika.

Obok Doliny Bolechowickiej chyba jedna z bardziej spektakularnych i bogatych w wapienne, strome skałki dolinka podkrakowska. Na pewno warta do odwiedzenia nie tylko w ciepły i słoneczny letni weekend ale także zimą czy wiosną (zimą puchy, rzadko kiedy można spotkać innego turystę). Spacer późną jesienią, zimą czy wczesną wiosną ma dodatkowo takie zalety, że widać wszystkie skałki, w lecie zasłonięte liśćmi.

Przez Dolinę prowadzi żółty pieszy szlak turystyczny (ok. 4 km, ok.40 minut marszu w jedną stronę). Spacer można wydłużyć i wrócić przez Dolinę Będkowską lub Bolechowicką wykorzystując do tego czerwony lub zielony szlak rowerowy (niestety przy tej opcji część trasy trzeba przejść drogą samochodową). Można też podejść do Skalnego Raju, tuż po lewej, przy wejściu do Doliny (jeśli zostawimy samochód na parkingu przy drodze do Będkowic, do Doliny zejdziemy właśnie przy Skalnym Raju).

Najciekawsza część Doliny znajduje się na samym jej początku: szeroka polana otoczona wapiennymi skałkami w sezonie obklejonymi dużą liczbą amatorów wspinaczki (m.in. Żabi Koń z charakterystycznym krzyżem na wierzchołku). Tuż przy wejściu, po prawej stronie jedno z licznych źródeł w Dolinie, źródło św. Antoniego. Nieco dalej, po wschodniej stronie znajdziemy schody prowadzące do wykutej w skale kapliczki Matki Boskiej. Dalsza część trasy prowadzi wzdłuż potoku Kobylanka zwężającą się i coraz bardziej lesistą ścieżką. Niestety w okresie letnim dno Doliny w dłużej mierze zarośnięte jest pokrzywami i chaszczami co uniemożliwia piknikowanie na całej jej długości. Dojście do Doliny z Kobylan ulicą Turystyczną.

INFO DLA DZIECIATYCH: Dolina jak najbardziej nadaje się dreptania krótkimi nogami. Brak większych stromych podejść czy trudności. Co do wózka to zależy jaki macie i jak odporne na trzęsienie wózka są Wasze pocieszy. Jeśli dzieciak nie jest bardzo wrażliwy a wózek chociaż trochę nadaje się w teren to spokojnie pospacerujecie.

INFO DLA PSIARZY: spokojnie możecie pospacerować tutaj z psem, pamiętajcie jednak, że w każdym lesie pies powinien być na smyczy i w kagańcu. Jeśli jednak chcielibyście przedłużyć trasę na Dolinę Bolechowicką to jest ona rezerwatem czyli obowiązuje w niej zakaz wstępu dla psów. 

JAK DOJECHAĆ: dojazd z centrum Krakowa własnym samochodem zajmuje około 30-40 minut (ok. 20 kilometrów). Zaparkować bezpłatnie możemy w kilku miejscach (zaznaczonych na mapie): przy remizie strażackiej w Kobylanach, przy kościele w Kobylanach lub, wchodząc od trochę innej strony do Doliny, na parkingu między Kobylanami a Będkowicami (uwaga, przy tej opcji schodzi się po stosunkowo stromych schodach więc wózkiem z dzieckiem będzie naprawdę ciężko :P).

Do Kobylan dojedziemy też spokojnie komunikacją miejską. Najlepiej wysiąść na przystanku Kobylany Remiza. Do wyboru mamy dwie linie: 268 i 278 z Bronowic Małych.

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *