dolina mnikowska

dolina mnikowska

Dolina Mnikowska to niezbyt długa, ale bardzo urokliwa dolinka położona bardzo blisko Krakowa. Świetne miejsce na krótką wycieczkę z małymi dziećmi lub niedługi spacer zakończony piknikiem (według nas najlepsze miejsce na piknik pod Krakowem 🙂 ).

Dolina Mnikowska położona jest między Czułowem a Mnikowem. Obszar ten jest objęty ochroną w formie rezerwatu (stąd pewne ograniczenia dotyczące biwakowania jak np. zakaz palenia ognisk). Ma charakter wapiennego wąwozu (o głębokości nawet do 80 metrów) dnem którego płynie potok Sanka. W samej Dolinie znajdziemy też źródło zasilające Sankę.

Dnem Doliny prowadzi niebieski szlak turystyczny. Północna cześć jest bardziej łąkowo-polankowa a południowa, bliżej centrum Mnikowa, porośnięta lasem (tu też warto się przejść bo las jest ładny a dodatkową atrakcją są wapienne skałki malowniczo porośnięte bluszczem i mchem). W połowie Doliny znajduje się rozległa polana z przygotowanymi siedziskami.

W Dolinie na pewno zwraca uwagę ołtarz Matki Boskiej Skalskiej namalowany na skale.Od strony Mnikowa do ołtarza prowadzi droga krzyżowa. Z obrazem związanych jest kilka legend. Jedna z nich opowiada o powstańcach styczniowych, którzy ukryli się w Dolinie uciekając przed wojskami radzieckimi. Nie mogli znaleźć odpowiedniego schronienia ale w pewnym momencie ukazała im się kobieta wskazująca grotę w której mogli się ukryć. Później chcieli znaleźć kobietę która im pomogła ale nie byli wstanie jej odnaleźć więc domyślili się, że była to Matka Boska. W ramach podziękowania kazali namalować na ścianie przy grocie jej wizerunek. Grota o której wspomina legenda faktycznie istnieje, nosi nazwę Jaskini nad Matką Boską, i znajdziecie ją na lewo od ołtarza. Można do niej dojść także skręcając w lewo, podczas wchodzenia po schodach, po obejściu skał znajduje się ścieżka prowadząca do jaskini.

Jeśli sama Dolina to dla Was za mało na spacer (ma tylko ok. 2 km) można przejść się również do Wąwozu Półrzeczki. W tym celu należy z parkingu kierować się niebieskim szlakiem na północ (Dolina jest w kierunku południowym). Wąwóz na samym początku nie prezentuje się zbyt okazale (dużo wycinek) ale im dalej pójdziemy tym bardziej lesiście, skałkowo i dziko. Niestety/stety powrót tą samą trasą. W wąwozie znajduje się Jaskinia na Łopiankach.

Dla turystów, którzy nie mają jeszcze dość polecamy na początku Wąwozu Półrzeczki (w drodze powrotnej) zejście na czarny szlak i spacer lasem w kierunku Rezerwatu Zimny Dół. Zmotoryzowani mogą także wrócić do głównego parkingu przy Dolinie Mnikowskiej i podjechać niewielką odległość do Rezerwatu Zimny Dół samochodem (również dostępny bezpłatny parking) gdyż czarny szlak idący przez las znów nie robi pętli i trzeba będzie wrócić tą samą drogą.

W rezerwacie Zimny Dół czekać będą potężne głazy, labirynty, nisze skalne, jaskinie. Wszystko porośnięte i dziko wyglądające. Co ważne do rezerwatu dochodzimy czerwonym szlakiem turystycznym ale żeby faktycznie zwiedzić Zimny Dół trzeba z niego zejść i wejść na ścieżkę dydaktyczną (tym razem robiącą pętle). Wejście na ścieżkę jest słabo oznaczone, znajdziecie je obok stacji poboru wody.

INFO DLA DZIECIATYCH: sama Dolina jest idealnym miejscem na wypad nawet z małymi dziećmi. Niewielka odległość od parkingu, szeroka polana do biegania, brak większych przeszkód lub spadków terenu.

JAK SIĘ DOSTAĆ: dojazd samochodem zajmuje około 30 minut z centrum Krakowa. Przy wejściu do Doliny, od strony północnej, znajduje się całkiem spory, bezpłatny parking.  Do Mnikowa można także dojechać autobusem miejskim (269) z Salwatoru.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *