Velo Dunajec i Szlak Wokół Tatr

Velo Dunajec i Szlak Wokół Tatr

Jeśli szukacie widokowej trasy rowerowej robiącej niezbyt długą pętle to zapraszamy. 

W dzisiejszym wpisie dwa kolejne szlaki rowerowe, ale tym razem nie pokonane przez nas w całości. Będąc jednego dnia na Velo Czorsztyn (opis tej trasy znajdziecie tutaj) chcieliśmy w pełni wykorzystać weekend i kolejnego dnia zrobić również jakąś przyjemną rowerową pętle. Startując z Dębna przejechaliśmy fragment Velo Dunajec na trasie Dębno – Nowy Targ, a potem wróciliśmy do miejsca startu rowerowym Szlakiem Wokół Tatr. Cała pętla ma około 49 km.

Odcinek Dębno – Nowy Targ  będący fragmentem Velo Dunajec, to prosta asfaltowa trasa, wijąca się wzdłuż Dunajca, w większości poprowadzona niezależną od ruchu samochodowego drogą rowerową. Jadąc nią znajdziecie sporo miejsc na postój przy samym Dunajcu.

Mapy dla tego fragmentu trasy znajdziecie tutaj:

Po dojechaniu do Nowego Targu w okolicach rezerwatu Bór na Czerwonym zmieniamy szlak i rozpoczynamy drogę powrotną Szlakiem Wokół Tatr. Trasa najpierw prowadzi przez las, mijamy nowotarski aeroklub i potem łąkami (mając prawie ciągle widok na Tatry) kierujemy się w stronę Nowej Białej. Jeśli macie więcej czasu i sił możecie tutaj odbić na Przełom Białki.

W Nowej Białej zwróćcie uwagę na bardzo oryginalny układ wsi, ze zwartymi liniami stodół, okalających wieś z dwóch stron. Z tej małej spiskiej wsi kierujemy się już na Dębno.

Fragment naszej pętli prowadzący Szlakiem Wokół Tatr jest już trochę bardziej wymagający ze względu na polne i leśne drogi. Zdecydowanie zwykły rower da radę je pokonać, no ale nie jest to już równiuteńki asfalt z Velo Dunajec.

Tutaj znajdziecie dokładny przebieg całej pętli. 

Jeśli chcielibyście połączyć tę trasę z opisywanym przez nas Velo Czorsztyn, spędzić rowerowo cały weekend i szukacie miejsca na nocleg pod namiotem to szczerze odradzamy pola namiotowe obok samego Zbiornika Czorsztyn. Jest tam strasznie tłoczno i imprezowo. Poniżej na mapie zaznaczyliśmy spokojne, ciche pole namiotowe, z łazienką, wc, wiatą pod ognisko.

A gdyby ktoś z Was chciał zorganizować sobie dłuższy wyjazd po wspominanych przez nas trasach to kilka informacji o samych szlakach:

Velo Dunajec – to 237 kilometrowa trasa, z Zakopanego do okolic Tarnowa, przecina 7 pas górskich, łączy się z Velo Natura, Szlakiem Wokół Tatr i Wiślaną Trasą Rowerową (wreszcie szlaki rowerowe zaczynają w Polsce tworzyć jakąś sieć, pozwalająca zorganizować zróżnicowane, kilkudniowe wypady). Pamiętajcie jednak, że jeszcze nie cała trasa jest wpełni przygotowana. Aktualny stan prac i więcej informacji znajdziecie tutaj.

Szlak Wokół Tatr – to 250 km dookoła… Tatr. Trasa prowadzi zarówno przez Polskę jak i Słowację, przez Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. Więcej szczegółowych informacji, fragmenty map i przebieg całej trasy znajdziecie tutaj.

INFO DLA DZIECIATYCH: ten fragment Velo Dunajec (Dębno – Nowy Targ) to elegancki, równiuteńki asfalt. Szlak Wokół Tatr prowadzi bardziej polnymi/leśnymi drogami ale nie ma jakiś większych trudności (podjazdów, bardzo trudnego technicznie terenu). Trochę większy rowerzysta na pewno da sobie radę, a z mniejszymi spokojnie da się przejechać przyczepką.

JAK DOJECHAĆ: jako miejsce startu możecie wybrać różne opcje. Jeśli dzień wcześniej spaliście w okolicach Dębna to spokojnie możecie startować stamtąd. Dobrym punktem do startu jest też Nowy Targ, lub jakiekolwiek inne miejsce na trasie.

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *