Oceanika

Oceanika

Tym razem mamy dla Was propozycje na całodzienny wypad do Oceaniki mieszczącej się w kompleksie „Świętokrzyska Polana” koło Kielc. Jest to pomysł na wycieczkę, która na pewno spodoba się dzieciom ale my pojechaliśmy tam głównie zwiedzać atrakcje, które mogą zaciekawić także dorosłych.

Sam kompleks „Świętokrzyska Polana” może mniej lub bardziej przypaść do gustu, co kto lubi. Jest to duży obszar rekreacyjny w Zagnańsku obok Kielc, oferujący m.in. park miniatur, mini zoo, strefę zabaw dla dzieci (park linowy, dmuchańce, kule wodne, sale gier itd.) oraz…. to po co właśnie tam przyjechaliśmy czyli Ocenikę. Zimą oczywiście wszystkie atrakcje na świeżym powietrzu są niedostępne ale dla nas było to super, bo zwiedzających było bardzo mało a my cenimy sobie właśnie zwiedzanie bez tłoku, ścisku i hałasu. Gdybyście chcieli jednak pojechać tam latem aby skorzystać z dziećmi ze wszystkich dostępnych atrakcji proponujemy zabranie parasoli od słońca, bo cały teren jest, tak jak w nazwie, polaną i w upalny dzień bardzo ciężko gdzieś schować się przed słońcem.

Sama Oceanika to kompleks kilkunastu dużych akwariów, w których umieszczono ponad 500 ryb z różnych biotopów czyli pogrupowano je na różne naturalne środowiska w jakich występują. Oceanikę zwiedza się z przewodnikiem (ok.45-50 minut), który opowiada o danych gatunkach ryb (warto posłuchać) ale po zakończeniu oprowadzania można zostać w strefie akwariów tyle czasu ile będziemy chcieli. Nam podobało się bardzo, ryb jest naprawdę dużo, i słodko i słono wodnych w tym takich żyjących na rafie koralowej. Krótko mówiąc jest co oglądać a od przewodnika można usłyszeć sporo ciekawych informacji.

Wszystkie godziny wstępów i ceny biletów oraz szczegółowe informacje o „Świętokrzyskiej polanie” znajdziecie tutaj: https://swietokrzyskapolana.pl/

CO JESZCZE W OKOLICY: Jeśli atrakcji byłoby Wam mało to 4 km od kompleksu znajduje się słynny Dąb Bartek, czyli jeden z najstarszych dębów w Polsce, a 2 km dalej ruiny huty w Samsonowie.

INFO DLA DZIECIATYCH: jeśli tylko lubicie tłoczne i głośne miejsca z dużą liczbą biegających dzieci i mnóstwem atrakcji dla nich przeznaczonych jeźdzcie tam latem lub w ciepły wiosenny/jesienny weeekend. Jeśli wolicie spokój i ciszę i zależy Wam głównie na Ocenicę to jeździe tam zimą lub w paskudny dzień ;). W każdym razie na pewno jest to miejsce dla dzieci.

JAK DOJECHAĆ: przy tej wycieczce bierzemy pod uwagę tylko dojazd własnym samochodem (z Krakowa to około 2 godziny jazdy, 130-140 km). Przy samym kompleksie stosunkowo duży, bezpłatny parking (podobnie przy Bartku).

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *