Koliba na Łapsowej Polanie

Koliba na Łapsowej Polanie

Szukacie pomysłu na krótki i niezbyt wymagający spacer po górach z gwarantowanym widokiem? Zachęcamy do wycieczki na Łapsową Polanę.

Cel naszej dzisiejszej wycieczki znajduje się w Gorcach. Trasa jest naprawdę krótka (z parkingu to jakieś 30 minut, delikatnym podejściem) więc musicie się nastawić, że chodzenia będzie mało (to zaleta lub wada, w zależności kto ma jakie oczekiwania). Jeśli chcielibyście pochodzić więcej trasę trzeba będzie zmodyfikować.

Koliba na Łapsowej Polanie znajduje się na południowym stoku Bukowiny Obidowskiej. Przez wiele, wiele lat schronisko w tym miejscu było nieczynne. Dopiero w 2017 roku Koliba zyskała nowych właścicieli, którzy całość odświeżyli i zaczęli udostępniać schronisko dla turystów (http://www.gorce-koliba.pl/). Na razie jeszcze chyba niewiele osób o tym wie, bo nawet w piękny słoneczny dzień nie ma tutaj tłumów takich jak przy schronisku na Maciejowej czy Starych Wierchach (czyli też w Gorcach ale kawałek w inną stronę). Koliba warta jest odwiedzenia z jeszcze jednego ważnego powodu. Z Łapsowej Polany na której jest położona rozciąga się naprawdę piękny widok na Tatry i Nowy Targ, czego inne gorczańskie schroniska, oczywiście poza schroniskiem na Turbaczu, nie zapewniają.

Do Koliby najłatwiej i najkrócej jest dojść z Nowego Targu z osiedla Marfiana Góra. Wybierając niebieski szlak turystyczny na Łapsową Polanę dojdziemy w około 30 minut. Jeśli chcielibyście trasę wydłużyć można iść także z Obidowej (około godziny drogi, najpierw zielonym szlakiem na Bukowinę Obidowską, potem kawałek czarnym grzbietem i zejście niebieskim do schroniska). Można także iść z Klikuszowej (również około godziny) czarnym szlakiem ale szczerze nie jest zbyt porywający. Jeśli po dojściu do Koliby było by Wam mało, w około 2-2,5 godziny możecie dojść na Turbacz.

Poniżej nasza trasa, ale na mapie możecie prześledzić też inne opcje.

Co do trudności trasy podstawowej to naprawdę jest bardzo łatwo, delikatne podejście lasem i polanami, ale, jak zawsze w górach, warto mieć na uwadze porę roku. My byliśmy tutaj dwa tygodnie temu i trasa była mocno błotnista, częściowo jeszcze zaśnieżona, miejscami trzeba było też zejść na trasę rowerową (idącą równolegle) bo na samym szlaku znajdowało się dużo połamanych po zimie drzew. Ogólnie trasą rowerową/dojazdową do schroniska można dojść bez przeszkód.

Jak dla nas fajna opcja szczególnie na wycieczkę z dziećmi, bo podejście nie jest ani długie ani trudne, a zawsze cel jakiś osiągnięty.

INFO DLA DZIECIATYCH: super pomysł na wycieczkę z małymi piechurami. Podejście nie jest ani długie, ani ostre, a u celu schronisko w którym można zaopatrzyć się w jakieś smakowitości dla małego turysty. Dookoła budynku dość rozległe polany po których można dowolnie hasać. Jakby co wózek odpada.

INFO DLA PSIARZY: proponowana przez nas trasa nie przechodzi przez żaden rezerwat ani park narodowy. Gdybyście chcieli jednak połączyć odwiedzenie Koliby z dłuższą przechadzką po Gorcach zwróćcie uwagę, że część szlaków na północy i bardziej na wschód od proponowanej przez nas trasy prowadzi już przez park narodowy a tam obowiązuje zakaz wstępu dla psów. Jeśli ograniczycie się tylko do naszej propozycji pamiętajcie proszę, że psy w każdym lesie, powinny być zawsze prowadzone na smyczy.

JAK DOJECHAĆ: dojazd samochodem z Krakowa zajmuje jakieś 1,5 godziny. Na końcu osiedla Marfiana Góra znajduje się niewielki, bezpłatny parking na około 10-15 samochodów. W słoneczny dzień jeśli nie wstaniecie rano może być trochę ciężko z parkowaniem. Od strony Obidowej dużo większy, również bezpłatny parking (dojście zajmuje wtedy około godziny). Jak dojechać komunikacją zbiorową? Najlepiej busem z dworca do Klikuszowej (stąd około godzinny spacer do schroniska) lub również busem do Nowego Targu a potem komunikacją miejską do osiedla Marfiana Góra.

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *