Velo Dunajec i Szlak Wokół Tatr

Velo Dunajec i Szlak Wokół Tatr

Jeśli szukacie widokowej trasy rowerowej robiącej niezbyt długą pętle to zapraszamy. 

W dzisiejszym wpisie dwa kolejne szlaki rowerowe, ale tym razem nie pokonane przez nas w całości. Będąc jednego dnia na Velo Czorsztyn (opis tej trasy znajdziecie tutaj) chcieliśmy w pełni wykorzystać weekend i kolejnego dnia zrobić również jakąś przyjemną rowerową pętle. Startując z Dębna przejechaliśmy fragment Velo Dunajec na trasie Dębno – Nowy Targ, a potem wróciliśmy do miejsca startu rowerowym Szlakiem Wokół Tatr. Cała pętla ma około 49 km.

Odcinek Dębno – Nowy Targ  będący fragmentem Velo Dunajec, to prosta asfaltowa trasa, wijąca się wzdłuż Dunajca, w większości poprowadzona niezależną od ruchu samochodowego drogą rowerową. Jadąc nią znajdziecie sporo miejsc na postój przy samym Dunajcu.

Mapy dla tego fragmentu trasy znajdziecie tutaj:

Po dojechaniu do Nowego Targu w okolicach rezerwatu Bór na Czerwonym zmieniamy szlak i rozpoczynamy drogę powrotną Szlakiem Wokół Tatr. Trasa najpierw prowadzi przez las, mijamy nowotarski aeroklub i potem łąkami (mając prawie ciągle widok na Tatry) kierujemy się w stronę Nowej Białej. Jeśli macie więcej czasu i sił możecie tutaj odbić na Przełom Białki.

W Nowej Białej zwróćcie uwagę na bardzo oryginalny układ wsi, ze zwartymi liniami stodół, okalających wieś z dwóch stron. Z tej małej spiskiej wsi kierujemy się już na Dębno.

Fragment naszej pętli prowadzący Szlakiem Wokół Tatr jest już trochę bardziej wymagający ze względu na polne i leśne drogi. Zdecydowanie zwykły rower da radę je pokonać, no ale nie jest to już równiuteńki asfalt z Velo Dunajec.

Tutaj znajdziecie dokładny przebieg całej pętli. 

Jeśli chcielibyście połączyć tę trasę z opisywanym przez nas Velo Czorsztyn, spędzić rowerowo cały weekend i szukacie miejsca na nocleg pod namiotem to szczerze odradzamy pola namiotowe obok samego Zbiornika Czorsztyn. Jest tam strasznie tłoczno i imprezowo. Poniżej na mapie zaznaczyliśmy spokojne, ciche pole namiotowe, z łazienką, wc, wiatą pod ognisko.

A gdyby ktoś z Was chciał zorganizować sobie dłuższy wyjazd po wspominanych przez nas trasach to kilka informacji o samych szlakach:

Velo Dunajec – to 237 kilometrowa trasa, z Zakopanego do okolic Tarnowa, przecina 7 pas górskich, łączy się z Velo Natura, Szlakiem Wokół Tatr i Wiślaną Trasą Rowerową (wreszcie szlaki rowerowe zaczynają w Polsce tworzyć jakąś sieć, pozwalająca zorganizować zróżnicowane, kilkudniowe wypady). Pamiętajcie jednak, że jeszcze nie cała trasa jest wpełni przygotowana. Aktualny stan prac i więcej informacji znajdziecie tutaj.

Szlak Wokół Tatr – to 250 km dookoła… Tatr. Trasa prowadzi zarówno przez Polskę jak i Słowację, przez Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. Więcej szczegółowych informacji, fragmenty map i przebieg całej trasy znajdziecie tutaj.

INFO DLA DZIECIATYCH: ten fragment Velo Dunajec (Dębno – Nowy Targ) to elegancki, równiuteńki asfalt. Szlak Wokół Tatr prowadzi bardziej polnymi/leśnymi drogami ale nie ma jakiś większych trudności (podjazdów, bardzo trudnego technicznie terenu). Trochę większy rowerzysta na pewno da sobie radę, a z mniejszymi spokojnie da się przejechać przyczepką.

JAK DOJECHAĆ: jako miejsce startu możecie wybrać różne opcje. Jeśli dzień wcześniej spaliście w okolicach Dębna to spokojnie możecie startować stamtąd. Dobrym punktem do startu jest też Nowy Targ, lub jakiekolwiek inne miejsce na trasie.

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *