Lanckorona

Lanckorona

Lanckorona to niezwykła i bardzo klimatyczna wieś znana przede wszystkim z zabytkowej, drewnianej zabudowy rynku datowanej na drugą połowę XIX w.

Najpierw może trochę historii.

Nazwa Lanckorona pochodzi z języka niemieckiego od słów „land” – kraj i „crone” – korona. Okolice były pierwotnie popularne wśród polskich władców jako obfite tereny łowieckie położone blisko Wawelu. W XIV w. Kazimierz III Wielki ufundował tutaj zamek oraz potwierdził akt lokacyjny miasta z czym związana była możliwość organizacji cotygodniowych, czwartkowych targów na terenie miasta. Od tego momentu Lanckorona prężnie się rozwijała. Ostatecznie Lanckorona posiadała prawa miejskie przez ponad 600 lat, do 1933 r. Sam zamek uległ zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego, a następnie w wyniku walk podczas konfederacji barskiej. W tym momencie możemy zwiedzać jedynie pozostałości murów.  Miejscowość kilka razy była też dotkliwie zniszczona przez pożary.

Z czasów bardziej współczesnych, w latach 20., w Lanckoronie  powstawały liczne stylowe pensjonaty i wille, a sama miejscowość cieszyła się coraz większą popularnością wśród turystów i artystów z Krakowa. Tak też było po wojnie.  Obecnie właśnie te zabytkowe, drewniane wille i pensjonaty są główną atrakcją turystyczną. Ze współczesnych artystów gościli się tu między innymi Piotr Skrzynecki, Andrzej Wajda, Wojciech Pszoniak czy Marek Grechuta.

Co zwiedzać?

Najlepiej po prostu wolno przespacerować się po miejscowości, pooglądać zabytkową drewnianą zabudowę położoną wokół rynku i jego okolic, wejść do jakiejś galerii sztuki lub wypić kawę w jednej z licznych kawiarni, przejść się na wzgórze zamkowe.

Jeśli ktoś jest bardziej zainteresowany historią miejscowości może udać się do Izby Muzealnej im. Antoniego Krajewskiego, w której znajdziemy eksponaty związane z mieszkańcami Lanckorony oraz przedmioty odkryte w ruinach zamku.

Wycieczkę do Lanckorony najlepiej połączyć ze zwiedzaniem położonej obok Kalwarii Zebrzydowskiej o której napiszemy już wkrótce.

INFO DLA DZIECIATYCH: Lanckorona jest trochę stroma ale spokojnie nadaje się na spacery z wózkiem (troszkę bardziej terenowe dojście na zamek). Trzeba jednak uważać bo uliczki są wąskie a odbywa się po nich normalny ruch.

JAK DOJECHAĆ: dojazd samochodem z Krakowa zajmuje około 40 minut.  Zazwyczaj bez problemu można zaparkować bezpośrednio na rynku (parking bezpłatny).  Co do dojazdu komunikacją miejską to już trochę trudniej. Najłatwiej podjechać jakimś busem jadącym w kierunku Kalwarii Zebrzydowskiej, wysiąść przy drodze 52 i pieszo przejść do centrum (ok. 3 km).

 

Wyśrodkuj mapę


1 thought on “Lanckorona”

  • Piękna rekomendacja – dziękujemy. Zapraszamy także na dłuższe spacery – na dział Palecki, do Zagrody Ławeczki, w kierunku Skawinek, na wzgórza Podchybia. Tu sa wspaniałe tereny zielone do rekreacji, łąki i lasy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *