Dolina Eliaszówki i klasztor w Czernej

Dolina Eliaszówki i klasztor w Czernej

O Klasztorze w Czernej mogliście słyszeć, ale czy szliście zboczami Doliny Eliaszówki? Podobno bywa tu nawet sam Belzebub 😉

Dolina Eliaszówki rozciąga się między miejscowościami Czerna a Paczółtowicami. Jej dnem płynie potok Eliaszówka, całość objęta jest rezerwatem przyrody. Nazwa  zarówno Doliny, jak i potoku, pochodzi od imienia proroka Eliasza, patrona klasztoru w Czernej. Obszar zalesionego rezerwatu  otoczony jest pozostałościami muru klauzurowego wyznaczającego dawną własność Karmelitów Bosych.

Zachęcamy Was do odwiedzenia Klasztoru a następnie udanie się na 1-1,5 godzinny spacer po zboczach Doliny Eliaszówki (czerwone oznaczenia ścieżki dydaktycznej). Szlak zaczyna się po prawej stronie parkingu i schodzi w dół do głównej drogi, z której po kilkuset metrach odbija w prawo.  Całość robi pętle więc spokojnie wrócimy za znakami na parking przy Klasztorze.

Sam Klasztor wybudowany został w 1629 roku. Do 1805 roku był pustelnią, zresztą nie jedyną na tym terenie (łącznie znajdowało się tu 12 domków pustelnicznych, obecnie istnieją pozostałości 4 z nich). W kościele obraz Matki Boskiej Szkaplerznej. Przy Klasztorze, na zachodnich zboczach Doliny, droga krzyżowa.

Najciekawszą atrakcją Doliny, poza Klasztorem, są ruiny tzw. Diabelskiego Mostu. Wybudowany w latach 1671-1691 łączył klasztor z miejscowością Siedlec. Most przypominał wyglądem rzymskie akwedukty, miał 18 metrów wysokości 120 metrów długości i 9,5 metra szerokości. Tuż za nim zachowały się ruiny furty klasztornej a nieco dalej Bramy Siedleckiej. Pierwotnie most nosił nazwę anielskiego ale miejscowa ludność nazywała go diabelskim. Z mostem związane są różne legendy m.in. o tym, że co roku odbywa się przy nim zjazd diabłów  i czarownic z Lucyferem i Belzebubem na czele.

Inne atrakcje Doliny to źródła:  proroka Eliasza, Elizeusza i św. Józefa. Szlak przechodzi też obok czynnej kopalni wapienia Czatkowice.

Przy parkingu obok Klasztoru znajduje się Dom Pielgrzyma z bezpłatną toaletą i całkiem przyzwoitą restauracją. Można pożreć schabowego  i ogrzać się po spacerze 😉 Jest tam też Muzeum Karmelitańskie.

INFO DLA DZIECIATYCH: sam Klasztor jak najbardziej jest dostępny dla wózków (w Domu Pielgrzyma obok klasztoru winda ułatwiająca dotarcie do znajdującej się tam restauracji). Co do trasy pieszej po samej Dolinie to z wózkiem bez szans ale trochę dłuższe nogi, które same już chodzą, powinny przejść całość (uwaga, czasami stromo).

JAK DOJECHAĆ: z centrum Krakowa do Czernej własnym samochodem jedzie się ok. 40 minut. Pod Klasztorem znajduje się duży, bezpłatny parking z którego rozpoczyna się ścieżka dydaktyczna. Chcąc dojechać komunikacją miejską trzeba bardziej pokombinować. Najlepiej najpierw dojechać do Krzeszowic (busy, pociąg) a potem łapać busa do Czernej (udało mi się znaleźć połączenie obsługiwane przez firmę Speed-Bus) i podejść pod Klasztor. Pod sam Klasztor busy nie podjeżdżają. 

Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *