Dolina Będkowska

Dolina Będkowska

Dolina Będkowska, zwana także Doliną Będkowicką lub Będkówką to jedna z najdłuższych dolinek podkrakowskich. Ciągnie się przez około 7 kilometrów a znajdziemy w niej liczne jaskinie, źródła no i przede wszystkim wapienne skałki w sezonie oblepione wspinaczami.

Znajduje się tu m.in monumentalna skała Brandysowa, Sokolica (będąca najwyższą skałą wspinaczkową na Jurze), Iglica, czy popularna Dupa Słonia.

Dolina Będkowska, w porównaniu do innych podkrakowskich dolinek takich jak Kobylańska czy Bolechowicka, ma jednak jedną poważną wadę lub, w zależności jak na to spojrzeć, zaletę. Jej dnem, przez około połowę długości doliny, przebiega asfaltowa droga, w teorii nieudostępniona do ogólnego ruchu samochodowego, w praktyce bardzo uczęszczana w sezonie. W związku z tym zachęcamy Was do odwiedzenia Doliny Będkowskiej, podobnie jak Ojcowskiego Parku Narodowego, właśnie po sezonie a zbliżająca się jesień super się do tego nadaje. Można wtedy pozytywnie wykorzystać asfaltową drogę w Dolinie na spacer z wózkiem, czy przejażdżkę rowerem ale bez tłoku wymijających się samochodów.

Jeślibyście chcieli zejść z asfaltu, to warto udać się niebieskim szlakiem turystycznym, w górę Doliny, aż do Jaskini Łabajowej i skały o tej samej nazwie, mijając po drodze Wodospad Szum, Czarcie Wrota czy Źródło Będkówki. Szlak wiedzie trochę lasem, trochę łąkami/polami, ale nie jest aż tak atrakcyjny jak południowa część Doliny. Na samym końcu szlaku, już za Doliną, znajdziecie też udostępnianą do zwiedzania Jaskinie Nietoperzową. Cała Dolina nadaje się na rower ale w północnej części, nie wyasfaltowanej, jazda jest bardziej terenowa.

Inne atrakcje to:

  • kultowa Brandysówka pod Sokolicą, z polem namiotowym, pokojami i sezonowo otwartą restauracją,
  • Brama Będkowska,
  • stawy rybne.

Jeśli macie ochotę na dłuższą wycieczkę można zrobić fajną ok. 15 kilometrową pętle, zahaczając i o Dolinę Będkowską i Kobylańską. Startujemy z Kobylan i podchodzimy czerwonym szlakiem rowerowym do południowego wylotu Doliny Będkowskiej. Tam niebieskim szlakiem idziemy w górę Doliny. Powrót odbija żółtym szlakiem przez Bramę Będkowską do Będkowic, ale idąc tędy od razu ominiemy główne atrakcje tj. Sokolicę, Dupę Słonia, czy Brandysową. Warto więc podejść jeszcze na północ (w jedną stronę dodatkowy kilometr) a potem wrócić do obijającego na wschód żółtego szlaku, który poprowadzi nas bezpośrednio do Doliny Kobylańskiej i z powrotem do Kobylan.

INFO DLA DZIECIATYCH: Dolina jak najbardziej nadaje się do spacerowania z dziećmi, przy czym w sezonie, jest naprawdę pełna samochodów, więc spacer traci na uroku. Wyasfaltowana południowa część będzie ok na wózek, a jeśli mały piechur chciałby pochodzić trochę po ścieżce, trochę po lesie, trochę po łąkach to uderzajcie na północ (tutaj wózek nie da rady).

INFO DLA PSIARZY: na spacer możecie zabrać swojego czworonoga 🙂 pamiętajcie jednak, że psy w każdym lesie powinny być na smyczy i w kagańcu.

JAK DOJECHAĆ: dojazd do Doliny z centrum Krakowa zajmuje około 30 minut. Zaparkować można na północy pod Jaskinią Nietoperzową. Od południowej strony jest z parkowaniem słabo. Najbliższy bezpłatny udostępniony parking znajduje się pomiędzy Doliną Będkowską a Kobylańską (zaznaczony poniżej). Najsensowniejszym rozwiązaniem jest zaparkowanie na parkingu w Będkowicach i podejście żółtym szlakiem przez Bramę Będkowską do Doliny (no ale tu znowu słabo z wózkiem). Proszę, nie wjeżdżajcie do samej Doliny samochodami. Uprzykrza to życie wszystkim znajdującym się tam turystą.

Do Będkowic można dojechać autobusami linii 210 i 910. Najlepiej wysiąść na przystanku Będkowice Cmentarz i również żółtym szlakiem turystycznym, prowadzącym przez Bramę Będkowską, podejść do Doliny. Można też podjechać do Kobylan (linie 268, 278), wysiąść na przystanku Kobylany Dworca, i podejść do południowego wylotu Doliny Będkowskiej (ok. 1,5 km).

Wyśrodkuj mapę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *